Технології

Бактерії навчилися виробляти павуковий шовк

З давніх пір відомо, що павуковий шовк має вкрай високу міцність — вважається, що в цьому він перевершує навіть сталь. Його активно застосовували у виробництві спортивного одягу і навіть космічних костюмів, однак налагодити масове виробництво матеріалу вкрай складно, тому що перебуваючи разом, павуки починають вбивати один одного. На щастя, завдяки генній інженерії зараз все стає можливим — дослідники з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі зробили так, що павуковий шовк став вироблятися не павуками, а бактеріями.

Однією з найголовніших складових частин шовку вважається ген фіброїн, який виділяється деякими павукоподібними. Він був поділений на дві частини і впроваджений в клітини бактерій — згодом вони були з’єднані разом завдяки інтеїам, які беруть участь в утворенні великих білкових частин. Отримані фрагменти шовку були виділені з біомаси бактерій, змішані і активізовані для утворення білка, необхідного для виробництва ниток.

У результаті дослідникам вдалося отримати два грами шовку. Вони запевняють, що по міцності вироблені бактеріями нитки нічим не поступаються тим, що були зроблені павуками. На перший погляд може здатися, що вченим вдалося отримати дуже малу кількість шовку, але відкриття вважається дуже багатообіцяльним і навіть проривним.

Воно відкриває перед людьми можливість масового виробництва настільки рідкісного матеріалу, який може використовуватися в багатьох сферах. Крім того, що їм можуть зацікавитися виробники спортивного одягу, матеріал може бути вкрай цікавим для NASA та інших космічних агентств. Якщо в недалекому майбутньому вони почнуть відправляти павуковий шовк на МКС для ремонту скафандрів — в цьому не буде нічого дивного.

Кнопка «Наверх»