Земля

Бджоли з великим мозком успішніше адаптувалися до міського середовища

Дослідники з Іспанії провели всебічне дослідження розмірів мозку різних видів бджіл, вивчивши 89 різних типів. Їх результати показали, що види бджіл, які живуть у міських умовах, часто мають більший мозок. Дослідники припускають, що це може свідчити про більш високі когнітивні функції у цих бджіл, що призводить до більшої пристосованості та гнучкості в міських умовах. Дослідження було опубліковано в журналі Biology Letters.

Медоносна бджола в Торонто, Shawn Caza / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Дослідження проводиться на тлі скорочення популяцій запилювачів, явища, частково пояснюваного антропогенними змінами і руйнуванням природного середовища проживання. Однак міське середовище іноді відкриває нові можливості для певних видів, включаючи рясні джерела їжі, зниження тиску хижаків та нові місця гніздування. Хоча деякі види бджіл процвітають і пристосовуються до міського життя, інші цього не роблять.

Гіпотеза когнітивного буфера передбачає, що тварини з більшим мозком і розвиненими когнітивними здібностями краще пристосовані до змін навколишнього середовища. Ця гіпотеза, раніше перевірена лише на хребетних, тепер була досліджена на бджолах Хосе Б. Ланузою з біологічної станції Доньяна та його командою. Попередні дослідження показали, що види бджіл з великим мозком краще справляються з певними когнітивними завданнями. Команда зібрала 335 самок бджіл з 89 видів на східному узбережжі США та півночі Центральної Європи. Вивчалися лише самки, оскільки вони виконують більше завдань і стикаються з більшим тиском навколишнього середовища, ніж самці. Дослідники вимірювали як абсолютні, так і відносні розміри мозку цих бджіл і співвідносили ці вимірювання з географічним розподілом кожного виду (природне, сільськогосподарське та міське середовище).

У цих видів спостерігалися значні відмінності в розмірах мозку і тіла, а також у заселенні середовища проживання. Лише 28 з 89 видів були широко поширені в міських умовах. Ці міські бджоли мали більший мозок, як в абсолютному, так і у відносному вираженні, а також більші розміри тіла. Навпаки, бджоли з меншим мозком частіше зустрічалися в природних і сільськогосподарських умовах.

Ступінь заселення видом міських середовищ (позначено жовтим) збільшувалася зі збільшенням відносного (графік a) і абсолютного розміру мозку (графік b), а також — зі збільшенням розміру тіла (c). Для природних і сільськогосподарських місць проживання – навпаки

Ці результати узгоджуються з гіпотезою когнітивного буфера і є першим доказом цієї теорії за межами хребетних. Однак важливо зазначити, що розмір мозку не завжди передбачає когнітивні здібності, що також підкреслюється авторами дослідження. Майбутні дослідження могли б забезпечити більш точний аналіз, наприклад, шляхом вимірювання розміру грибкових тіл, що беруть участь у навчанні та запам’ятовуванні, або шляхом прямого порівняння когнітивних характеристик різних видів бджіл за допомогою поведінкових тестів.

Раніше дослідження показали, що деякі птахи, які живуть у регіонах з високою сезонною мінливістю, можуть похвалитися великим мозком, що свідчить про те, що суворі умови життя можуть призвести до збільшення розміру мозку, а не навпаки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button