Земля

Нафтова розвідка в Арктиці приводить нарвалів в жах (відео)

Хоча, на перший погляд, розвідка нафтових родовищ не повинна впливати на здоров’я морських ссавців, шум від використовуваних людиною сейсмічних пневмогармата вже призводить до фізіологічних порушень у нарвалів. Намагаючись врятуватися від потенційної загрози, кити частіше пірнають і менше годуються, виснажуючи свої організми. Дослідження опубліковано в журналі Functional Ecology.

Одні з найбільш незвичайних китів у світі страждають від зростаючої активності людей в Арктиці / ©texasstateaquarium.org

Нарвали (Monodon monoceros) – химерні морські ссавці, що мешкають тільки в акваторії Північного Льодовитого океану і в Північній Атлантиці. Завдяки суворому клімату їх рідних місць і малим розмірам нарвали майже не страждали від присутності людей: незначна кількість тварин виловлювалася місцевими народами, але в цілому популяція залишалася стабільною.

На жаль, зростаючі потреби людства змусили його звернути свій погляд на Арктику, а глобальне потепління, що скоротило площу морського льоду, зробило цей регіон більш придатним для регулярного судноплавства. Тепер “Морські єдинороги” зіткнулися з шумовим забрудненням океану, яке стає особливо інтенсивним при проходженні повз розвідувального корабля, що шукає нові підводні поклади нафти.

До цього нарвали вже потрапляли в неприємні ситуації через людей (наприклад, заплутувалися в рибальських мережах, встановлених місцевими жителями), але при цьому їх реакція на стрес була швидкоплинніша: вже через пару-трійку занурень під воду серцевий ритм тварин вирівнювався, і нарвали поверталися до звичайного життя.

У випадку сейсмічних пневмогармат нафтової розвідки ситуація зовсім інша: це не короткочасний, а досить тривале джерело занепокоєння, незнайоме тваринам, тому нарвали жахаються при його наближенні і щосили намагаються поплисти подалі. Як результат, частота їх серцевих скорочень “скаче” від вкрай низької, спровокованої стресом, до вкрай високої, пов’язаної з інтенсивним плаванням.

Після установки датчика дорослий нарвал намагається якомога швидше поплисти геть: для нього знайомство з дослідниками — не найприємніший досвід, але, принаймні, він швидко оговтається від нього

До того ж змінюються звички нарвалів при глибоководному пірнанні: якщо зазвичай вони намагаються економити енергію, здійснюючи менше гребкових рухів, то при стресі тварини роблять до 40 гребків в хвилину, а частота їх дихання збільшується в півтора раза. Це призводить до великих витрат енергії, до того ж в такому стані кити майже не годуються і незабаром починають голодувати.

За останні два десятиліття антропогенний шум в океані став серйозною проблемою для багатьох морських ссавців, і особливо серйозно він вплинув на ті види, які пірнають за кормом на значну глибину. Присутність людей в Арктиці ще не призводить, скажімо, до масових викидів китоподібних на сушу, але за відсутності природоохоронних контрзаходів такий сценарій може стати реальністю в найближчому майбутньому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button