Наука

Біологи навчилися вирощувати печінку в лімфовузлах

Експерименти на тваринах показали, що при особливо важких ураженнях печінки новий орган на заміну можна виростити в лімфатичних вузлах хворого.

Image by skeeze from Pixabay

Печінка – найбільша залоза в нашому організмі – відрізняється чудовими здібностями до регенерації і здатна відновитися при збереженні всього чверті нормальної маси. Однак при особливо важких захворюваннях тканини виявляються занадто вражені, і тоді основні клітини печінки, гепатоцити, не здатні ділитися в цій токсичній обстановці.

У таких випадках пацієнта чекає пересадка – і очікування відповідного органу, який далеко не завжди виявляється до потрібного терміну.

«Печінка несамовито намагається регенерувати, – говорить професор Медичної школи Університету Піттсбурга Ерік Лагассе (Eric Lagasse), – гепатоцити намагаються відновити її, але не можуть – і вмирають».

Ще в 2010 році Лагассе і його колеги виявили, що підходять для зростання і розмноження здорових гепатоцитів умови зберігаються в лімфатичних вузлах хворих мишей. Експерименти з лабораторними гризунами показали, що якщо ін’єктувати в них ці клітини, вони починають ділитися і формують органоїд печінки, здатний частково брати на себе функції ураженої залози. Однак до тепер було незрозуміло, чи працює цей механізм у більших тварин і чи здатний він виробляти органоїд достатніх розмірів.

© UPMC

Нові експерименти на свинях зайняли майже десятиліття – їх результати вчені повідомляють в статті, опублікованій в журналі Liver Transplantation. Забравши у шести піддослідних тварин здорові гепатоцити і стимулювавши у них ураження печінки, автори внесли клітини в абдомінальні лімфатичні вузли. Через деякий час тут стали утворюватися тканинні структури печінки, включаючи жовчні протоки і густу мережу капілярів. Всі шість тварин продемонстрували часткове відновлення нормальних функцій печінки.

Вчені помітили, що абдомінальна (розташована не на своєму місці) печінка виростає тим крупніше, чим сильніше вражена справжня, як ніби організм прагне до підтримки оптимальної маси печінкової тканини. Можливо, в разі особливо важких уражень їй допоможе нова терапія з пересадкою гепатоцитів в лімфатичні вузли хворого. Принаймні, автори роботи сподіваються, що рано чи пізно їх незвичайний метод знайде застосування в медицині і врятує чимало життів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button