Наука

В середні віки захистом від шахраїв служив пергамент з овчини

Вчені показали, що овчину в середньовічній Англії могли використовувати як основу для юридичних документів. Це було необхідною умовою для захисту від шахраїв.

Досліджувані документи / © heritagesciencejournal.springeropen.com

Робота опублікована в журналі Heritage Science. «Історичні правові акти – один з найбагатших ресурсів британських архівів, разом з тим – один з найбільш забутих», – пишуть автори в своїй статті. Про їх створення та використання правда відомо дуже мало. При цьому більшість подібних актів були написані на шкурах тварин: до таких, наприклад, відносяться документи, що стосуються володіння нерухомістю. Незважаючи на поширеність паперу в більш пізні часи, важливі юридичні документи продовжували писати саме на шкурах.

Вчені з Ексетерського, Йоркського і Кембриджського університетів (Великобританія) провели ідентифікацію 645 таких пергаментів тимчасового періоду – від XVI до XX століття. І з’ясували, що абсолютна більшість (96,4 відсотка) було написано на овчині. На це вказує аналіз білків (мас-спектрометрія), взятих зі зразків. Більш ранні дослідження при цьому показали, що в підроблених документах використовували шкури найрізноманітніших тварин. На думку авторів статті, цей факт вказує на те, що овчина мала якесь важливе значення для юридичних актів тих часів.

Структура овчини й шари, зазвичай присутні в пергаменті / © heritagesciencejournal.springeropen.com

Одна з причин, втім, може бути банальною: такий вид «паперу», ймовірно, був найбільш актуальним у зв’язку з великою поширеністю овець в порівнянні з козами й коровами в середньовічній Англії. Але головне – вчені з’ясували, що правові акти писали на овечих шкурах, імовірно, внаслідок особливої структури такого матеріалу і його обробки. Про це свідчать уривки текстів XII і XVII століть.

Річ у тім, що в процесі вироблення овчини і видалення з неї жиру матеріал починає розшаровуватися. При підробці документів зі шкури просто зішкрібали написане гострим предметом, наприклад ножем. Однак з пергаментом з овчини цей номер не пройде, оскільки при зіскрібанні він почне розшаровуватися, що зробить підробку помітною.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments