Наука

Біологи виявили зворотний рух сигналу між нейронами

Рух інформації від нейрона до нейрона через синапс виявилося двостороннім: постсинаптична клітина може впливати на стан і поведінку пресинаптичної.

© EPR

Зв’язки між нервовими клітинами заведено вважати «односторонніми». Від аксона першого нейрона через місце контакту – синапс – збудження передається по дендритних відростках наступному. І хоча в цілому це вірно, нова робота європейських нейрофізіологів показує, що інформація може рухатися по ланцюжку і в зворотному напрямку. Про це вчені пишуть в статті, опублікованій в журналі Nature Communications.

Пітер Йонас (Peter Jonas) і його колеги з Австрійського інституту науки і технологій (IST Austria) досліджували нервові шляхи гіпокампу – невеликої парної структури, яка відіграє найважливішу роль в роботі емоцій, навігації, механізмах пам’яті і просто «зубріння». Його клітини іннервуються моховидними волокнами, і ці контакти автори вивчили «в пробірці», отримавши зразки з мозку щура.

Експериментальна установка дозволила посилати поодинокі сигнали по аксону моховидного волокна і реєструвати порушення на дендритах пірамідальних нейронів. У цей час вчені й побачили, що не тільки аксон може впливати на поведінку дендрита, а й навпаки. Пресинаптична клітина помічає, коли постсинаптична досягає насичення і не здатна сприйняти додаткове збудження, – і послаблює контакт з нею.

«Ми помітили, що синапс діє немов розумний учитель, який змінює хід уроку, якщо учні перевантажені інформацією»,пояснив Пітер Йонас. Таким чином, в рамках контакту між нейронами інформація може рухатися у зворотному напрямку: з дендритів – до аксонів.

Як саме вони сигналізують про насичення, поки не ясно. Можливо, при цьому в синапс виділяється глутамат натрію – один з головних нейротрансмітерів. Глутаматні рецептори на місці контакту аксона вловлюють цей хімічний сигнал і змінюють поведінку пресинаптичного нейрона.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button