Земля

Біологи знайшли феромон, що змушує сарану збиратися в зграї

Навіть невеликі групи сарани починають випускати «феромон роїння», який залучає інших особин і запускає перетворення цих безневинних комах в ненаситну кочову зграю.

Image by Dominic Alberts from Pixabay

Різні види сарани більшу частину часу проводять в абсолютно нешкідливій одиночній фазі, мало відрізняючись від звичайних коників. Однак при певних умовах, що дозволяють їм безконтрольно розмножуватися, вони починають роїтися, утворювати все більш численні зграї – і перероджуються фізично. У стадній фазі сарана набуває яскраве забарвлення, збільшується в розмірах і стає набагато активнішою.

Далі: хмари, які об’єднують в тисячі і мільйони особин, перелітають з місця на місце, пожираючи всю рослинність на своєму шляху. Цього року країни на сході Африки і в Азії страждають від таких навал пустельної сарани Schistocerca gregaria, яка завдає величезної шкоди сільському господарству, і навіть в XXI столітті засобів ефективної боротьби з їх вторгненням у нас немає.

Не дивно, що перехід сарани з одиночної в стадну фазу дуже цікавить вчених, і схоже, що автори нової роботи, опублікованої в журналі Nature, знайшли головний «спусковий гачок» – хімічний сигнал, який запускає таке перетворення. Відомо, що для цього необхідна достатня щільність комах, і команду до «збирання» їм дає 4-вініланізол (4VA), який Ле Кан (Le Kang) і його колеги з Китайської академії наук називають «феромонами роїння».

Вчені ідентифікували леткі речовини, які випускала група Schistocerca gregaria в стадній фазі, виділивши шість сполук-кандидатів, які не присутні у тих же комах в одиночній фазі. Потім біологи перевірили їх вплив на окремі особини. Виявилося, що одна з цих речовин, 4VA, яка сильно привертає сарану, незалежно від статі, віку і фази, змушуючи збиратися в тісні групи.

За оцінками вчених, уже п’яти комах, які зібралися тісною групою, досить для того, щоб вони почали випускати 4VA. Автори вважають, що саме цей феромон стимулює одиночних особин утворювати рій, а стадним дозволяє триматися разом і стрімко збільшувати чисельність. Це підтвердили і польові експерименти, проведені на півночі Китаю: пастки з 4VA збирали більше комах, ніж звичайні.

Зрозуміло, навряд чи справа обмежується одними цими феромонами: хімічні сигнали, які використовують комахи, дуже складні і рідко бувають так «однозначні». Проте 4VA може стати важливим засобом протистояння нашестю сарани, дозволяючи залучати комах для «точкового» знищення, що не потребує обробки інсектицидами великих територій.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button