Екологія

Морські екосистеми не впораються з підвищенням температури, що викликана зміною клімату

До такого висновку прийшли вчені з Університету Аделаїди, що відтворили прибережну екосистему затоки Сент-Вінсент в південній частині Австралії. Відтворена система зазнала моделювання підкислення і потепління океанської води. З’ясувалося, що в реальності це може привести до скорочення деяких морських видів тварин і змін в харчових ланцюгах.

Water photo created by tirachard — www.freepik.com

Дослідження опубліковане в журналі Science. Здорові харчові ланцюги мають вирішальне значення для підтримки екосистем в будь-якому середовищі і служать важливим джерелом їжі не тільки для тварин, але і для людей. Однак викиди парникових газів впливають на життєздатність багатьох морських організмів через підвищення температури води й рівня вуглекислого газу.

«Виявлення реакції морських харчових ланцюгів на зміну клімату — критично важливий крок на шляху до розуміння уразливості екосистем до антропогенного впливу», — пояснює провідний автор дослідження, професор Іван Нагелькеркен з Інституту навколишнього середовища Університету Аделаїди (Австралія).

Моделювання вчених показало, що потепління океану змінить видові спільноти. Чисельність бур’янистих видів рослин збільшиться, а популяції інших організмів, особливо безхребетних тварин, скоротяться. Щоб показати це, вчені відтворили прибережну екосистему з трьох місць існування в затоці Сент-Вінсент на території Південно-Австралійського науково-дослідного інституту (SARDI) в Аделаїді, а потім піддали її впливу підкисленої і підігрітої океанської води.

В результаті з’ясувалося, що трофічна структура була відносно стійкою до закислення, але не до потепління.

У побудованій трофічній піраміді біомаса розширюється в основі і нагорі (збільшується популяція видів цих рівнів), але скорочується в центрі. На думку вчених, це може характеризувати перехідний стан, перш ніж морська екосистема перетвориться в укорочені харчові ланцюги з «важким» низом. Під останнім мають на увазі наявність бур’янів донних рослин.

Здорова трофічна піраміда, як правило, має трикутну форму, де велика частина енергетичного потенціалу знаходиться на нижньому рівні. В інших варіантах ці параметри спотворені.

«Морські харчові ланцюги, що не мають можливості адаптуватися до глобальних змін, демонструють всі ознаки перетворення в систему, де домінують сміттєві водорості, — говорить співавтор роботи, професор Інституту навколишнього середовища Університету Аделаїди Шон Коннел.- Не дивлячись на те що в нижній частині піраміди рослин стає більше, енергія від їх вживання іншими організмами не йде до вершини харчового ланцюга ».
Тому популяції «верхніх» видів тварин, таких як риби, скорочуються. Це, на думку вчених, ймовірно, і станеться при подальшому потеплінні клімату.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»