Земля

Біологи дізналися, чому білі ведмеді не ковзають

Подушки лап у білих ведмедів усіяні мікроскопічними горбками. Вони підвищують зчеплення з поверхнею, допомагаючи їм менше ковзати по льоду і снігу.

©Bering Land Bridge National Preserve

Природне середовище проживання білих ведмедів – нескінченні сніги і льоди Арктики, холодна вода її морів. І ці тварини чудово пристосовані до місцевих суворих умов життя. Досить згадати їх густу шерсть, яка зберігає тепло настільки ефективно, що на її основі вчені розробили інфрачервоний камуфляж. Ще одну адаптацію білих ведмедів до життя на півночі виявили вчені з американського університету Акрон. Їх стаття опублікована в The Journal of the Royal Society Interface.

Дотепер Натаніель Орндорф (Nathaniel Orndorf) і його колеги досліджували геконів. Ці крихітні ящірки здатні бігати по стінах і навіть по стелі, «прилипаючи» до поверхні внаслідок безлічі крихітних волосків на подушечках лапок. Тому вчені задумалися, яким же чином білі ведмеді не ковзають по снігу і льоду, по яких постійно пересуваються.

“Рифлення” на подушечках лап білих ведмедів / ©Orndorf et al., 2022

Для цього вони провели мікрофотозйомку подушечок лап різних видів ведмедів — білих, бурих, чорних (барибалів), а також малайських, які не бачать ні снігу, ні льоду ніколи в житті. Порівнявши їх поверхні, вчені помітили, що у всіх ведмедів, крім малайських, на лапах є мікроскопічні горбки, що роблять їх злегка «рифленими». При цьому у білих ведмедів висота горбків виявилася більше, ніж в інших. За допомогою 3D-принтера автори статті роздрукували такі структури з еластичного полімеру. У лабораторних експериментах вони порівняли їх зчеплення зі снігом, показавши, що подушечки білих ведмедів демонструють максимально високе тертя.

Це рифлення може бути особливо важливим з урахуванням порівняно невеликого “розміру ноги” білих ведмедів. Щодо величини тіла їх лапи помітно менше, ніж у південних родичів, що дозволяє втрачати менше тепла при контакті з холодною поверхнею. Але це ускладнює можливість захоплювати опору, злегка стискаючи лапу і занурюючи в неї кігті, як це роблять бурі та інші ведмеді. Тому горбки на подушечках білих ведмедів можуть мати таке велике значення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments