Наука

Стародавній камінь з кладовища, якому 1 500 років “поламав” історію кельтів (фото)

На різьбленому камені, якому 1500 років, знайшли сліди малюнків піктів. Вони також відомі як “розмальовані люди”.

Археологи та волонтери виявили камінь із загадковим написом і малюнками птахів, які пікти Шотландії вирізали більше тисячі років тому. Плита, знайдена на невеликому кладовищі, датується періодом між 500 і 700 роками нашої ери і допомогла вченим більше дізнатися про історичну спадщину півночі Великобританії.

Пікти (англ. Picts) – союз кельтомовних народів, які жили на північному сході сучасної Шотландії за часів пізнього залізного віку Британії та раннього Середньовіччя. Головними джерелами інформації про культуру піктів і заселених ними територіях є піктські камені. Вчені вивчили якраз один з них.

Римські історики називають їх “розмальованими людьми” через їх передбачувану бойову розмальовку та татуювання (“picti” – латинське слово, що означає “фарба”). При цьому, пікти відомі тим, що успішно чинили опір римському завоюванню.

На цьому зображенні крупним планом показано напис огамічним алфавітом на піктській хрестовій плиті. Зображення надано Мюрреєм Куком / Радою Стірлінга

Після виходу Римської імперії з Британських островів у V столітті нашої ери суспільство піктів перетворилося на постійну, але нестабільну монархію, яка прагнула захистити свої територіальні кордони. Ранні місіонери з Ірландії навернули багатьох королів-піктів у християнство в середині VI століття нашої ери. Потім, у битві при Дун-Нехтені в 685 р. н. е., вони витіснили британців із Шотландії і створили міні-імперію, яка проіснувала приблизно до 900 р. н. е. до прибуття вікінгів.

Але нещодавно виявлена хрестова плита, знайдена на кладовищі Олд Кілмадок поблизу Дуна, Шотландія, ускладнює цю “складну” історію. Цей регіон історично був буферною зоною між піктами та римлянами, а згодом і британцями. Хрестова плита – перша, яку там знайшли.

“Це означає, що жителі почали думати про себе як про піктів», пояснюють вчені.

Археолог Мюррей Кук (внизу в центрі) розкопує фрагменти плити. Зображення надано Мюрреєм Куком / Радою Стірлінга

Різьблені камені з ранньосередньовічної Шотландії є відносно поширеними, але нещодавно відкритий камінь із кладовища Олд Кілмадок, який ще не повністю розкопаний, має три інтригуючі особливості: закруглений верх, прикраси з фігурок тварин та напис на середньовічному алфавіті огам.

Висота каменю з Олд Кілмадок становить 119 см, а ширина — 82 см. За розміром і формою він схожий на великий надгробний пам’ятник. Експерти, однак, вважають, що він міг виконувати кілька функцій.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments