Земля

Біологи відкрили жаб, які не вміють квакати і спілкуються дотиками (фото)

У гірських лісах на сході Африки виявили крихітних тростнянок. На відміну від переважної більшості «нормальних» жаб, вони не здатні видати ні звуку, а при необхідності знайти партнера роблять це на дотик.

©Christoph Liedtke

Серед земноводних зустрічається чимало найдивніших істот: ті, що світяться в темряві, прозорих, здатних ставати то гладкими, то шипастими. А новий вид жаб-стрибунів, виявлений на сході Африки, в Танзанії, виявився абсолютно німим. Тому знаходити потенційних партнерів для спарювання і взаємодіяти один з одним їм доводиться на дотик. Про незвичайну знахідку міжнародної команди вчених розповідається в статті, опублікованій в журналі PLOS One.

Жаби з сімейства стрибунів живуть майже по всій Африці, за винятком найсухіших пустель. На сьогодні відомо більше 220 видів, сім з яких не здатні виробляти звуки. До цього списку додалися тростнянки (Hyperolius), виявлені в гірських лісах Укагуру, за що вони і отримали назву H. ukaguruensis. Це крихітні створіння, не більше 2,5 сантиметра в довжину. Квакати вони не вміють, проте на горлі несуть безліч дрібних горбків. Швидше за все, саме ці горбки дозволяють таким жабам комунікувати, знаходячи партнера, — не звуками, а на дотик.

©Christoph Liedtke

На тлі інших тростинок, зазвичай зелених, H. ukaguruensis виділяє незвичайне золотисто-коричневе забарвлення. Спочатку біологи сумнівалися, чи мають вони справу з новим видом або з незвичайною варіацією кольорів у вже відомого. Тому дослідники порівняли ДНК двох таких жаб і десяти представників інших африканських Hyperolius. Робота підтвердила, що це окремий вид.

Вчені припускають, що тростнянки, які мешкають в горах Укагуру, еволюціонували, зайнявши різні екологічні ніші, і розділилися на кілька глибоко спеціалізованих видів. Чудово адаптовані до місцевих умов, вони ніде більше не зустрічаються, тому сьогодні знаходяться під загрозою вимирання. Так що і новий вид, ледь відкритий, вже планують внести в список загрозливих, яким потрібен особливий захист.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button