Земля

Знайдені останки найдавнішої мавпи, подарованої майя ацтекам

Під час розкопок у комплексі Plaza of the Columns в Теотіуакані в Мексиці археологи виявили повні останки павукоподібної мавпи, тисячі фрагментів фресок у стилі майя та понад 14 000 керамічних черепків з великого бенкету. Знахідки, яким понад 1,7 тис.років свідчать про наявність дипломатичних відносин між правителями майя і державою ацтеків.

Скелет павукоподібної мавпи був похований разом з беркутом і кількома гримучими зміями в оточенні унікальних артефактів, таких як прекрасні фігурки з нефриту, зроблені в долині Мотагуа на території сучасної Гватемали. Крім них було знайдено безліч артефактів з черепашок і равликів, а також щедрі предмети з обсидіану, такі як леза і наконечники снарядів.

Останки павукоподібної мавпи на розкопках. Зображення: Nawa Sugiyama, UC Riverside

Дослідники використовували різні методи для вивчення життя павукоподібної мавпи. На момент смерті самці було від 5 до 8 років. При цьому результати огляду двох зубів, верхнього і нижнього іклів, показують, що павукоподібна мавпа їла, серед іншого, кукурудзу і перець чилі. Хімія кісток, яка дає уявлення про дієту та інформацію про навколишнє середовище, вказує на те, що вони перебували в неволі не менше двох років. До прибуття в Теотиуакан мавпа жила у вологому середовищі, харчуючись переважно рослинами та корінням.

Окрім вивчення давніх ритуалів та розкриття фрагментів історії, відкриття допомагає реконструювати більші історичні процеси та зрозуміти, як ці потужні, розвинені суспільства справлялися зі соціальними та політичними факторами. Наприклад, відкриття спростовує популярну гіпотезу про те, що присутність майя в Теотиуакані була обмежена невеликими громадами мігрантів.

Це допомагає нам зрозуміти принципи дипломатії, зрозуміти, як розвивався урбанізм… і як він зазнав невдачі. Теотиуакан був успішною системою протягом більше 500 років, розуміння минулої стійкості, її сильних і слабких сторін актуально в сучасному суспільстві. Є багато спільного між минулим і сучасністю. З життя суспільств минулого можна винести корисні уроки; вони дають нам підказки, коли ми йдемо вперед. Нава Сугіяма, антрополог-археолог Каліфорнійського університету, Ріверсайд, співавтор дослідження


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments