Земля

Біологи знайшли комах, що викидають екскременти з прискоренням в 40 g (фото+відео)

Цикадки, які харчуються соком рослин, змушені мочитися майже без зупинки. Щоб не витрачати на цей процес занадто багато енергії, вони використовують «анальний стилус», який викидає урину дрібними краплями і на величезній швидкості.

©Georgia Tech

Дрібні цикадки з групи Proconiini п’ють сік рослин. Це не найлегший спосіб знайти собі їжу: комахам доводиться прикладати чимало зусиль, щоб висмоктувати рідину з трубочок ксилеми і фільтрувати її у величезних обсягах для вилучення достатньої кількості цінних речовин. Нарешті, потрібно постійно видаляти зайву рідину з організму. Кожен день цикадки викидають екскрементів в 300 разів більше власної ваги.

Цей процес також вимагає енергії, проте вчені з Технічного інституту штату Джорджія виявили, що комахи знайшли спосіб виводити екскременти економно і ефективно. Замість струменя, створюваного тиском, вони виділяють краплі, які викидаються на величезній швидкості спеціальною пружинною структурою, розташованої біля виходу задньої кишки. Про це біологи пишуть у статті, опублікованій у журналі Nature Communications.

Саад Бхамла (Saad Bhamla) і його колеги використовували швидкісну відеокамеру, щоб розглянути деталі процесу виведення екскрементів. Вчені записали в цілому 22 таких акти у п’яти цикадок Homalodisca vitripennis. Робота показала, що викид відбувається внаслідок руху особливої структури — «анального стилуса» (anal stylus).

©Georgia Tech

Крапля накопичується всього за 80 мілісекунд, після чого «стилус» розгортається приблизно на 15 градусів, накопичуючи пружну енергію, — і розряджається, запускаючи її з величезним прискоренням, яке може перевищувати 40 g.

Вчені відзначили, що швидкість польоту краплі перевищувала швидкість руху самого «анального стилуса» приблизно в 1,4 рази. Комахи домагаються цього, точно синхронізуючи розрядку «стилуса» з коливаннями рідини. Пружність самої краплі надає їй додаткову швидкість. Дотепер подібний ефект був відомий лише інженерам, і це перший приклад його використання живими організмами.

Внаслідок всіх цих механізмів цикадки витрачають на видалення екскрементів в кілька разів менше зусиль, ніж було б потрібно при виведенні її у вигляді рідкого струменя. Для великих тварин на зразок нас витрати на сечовипускання зовсім незначні, але для крихітних комах, змушених робити це практично без зупинки, така економія має життєво важливе значення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button