Наука

“Ідеальний” сон знизив ризик передчасної смерті більш ніж на 30%

У чоловіків, які набрали всі п’ять балів за якістю сну, тривалість життя виявилася більше майже на п’ять років, а у жінок — на 2,4 року.

Image by Jess Foami from Pixabay

Вчені з Медичного центру Бет Ісраель Диякониса в Бостоні і Гарвардської медичної школи (США) з’ясували, що якісний сон не тільки грає роль в підтримці загального стану здоров’я, але і значимо впливає на тривалість життя, скорочуючи ризик передчасної смерті на 30%. Результати дослідження представлять на Всесвітньому кардіологічному конгресі, який пройде з 4 по 6 березня в Новому Орлеані, а поки про це розповідається в прес-релізі на сайті Американського коледжу кардіологів.

Автори роботи вивчили дані 172 321 людини, в 2013-2018 роках брали участь в опитуванні про стан здоров’я серед жителів США, який проводили центри з контролю і профілактиці захворювань і Національний центр статистики охорони здоров’я. Вік респондентів в середньому становив 50 років, більш ніж половина (54%) — жінки. Приблизно 67% респондентів були білими, 14,5% — латиноамериканцями, 12,6% — чорношкірими, 5,5% — азіатами.

Позаяк вчені мали дані з Національного індексу смертності Сполучених Штатів Америки аж до кінця 2019 року, їм вдалося вивчити зв’язок смертності від усіх причин з факторами, що впливають на сон як разом, так і окремо. Спостереження в середньому тривали по 4,3 роки, за цей час 8681 людина померла. Більш ніж 2,6 тисячі летальних випадків (30%) були викликані серцево-судинними захворюваннями, 2052 (24%) — раком, ще 4019 (46%) учасників померли з інших причин.

“Ідеальний” нічний відпочинок повинен був відповідати п’яти критеріям: тривалість сну від семи до восьми годин на добу; труднощі із засипанням не частіше двох разів на тиждень; проблеми зі сном не частіше двох разів на тиждень; людина не приймає снодійне і при цьому відчуває себе добре відпочившою після пробудження хоча б п’ять днів на тиждень. Всього учасник міг набрати п’ять балів (кожен фактор — плюс один бал).

Крім вищезазначеного, автори враховували соціально-економічний статус респондентів, наявність шкідливих звичок (куріння і вживання алкоголю) і різних захворювань. За словами вчених, їх дослідження стало першим, в якому задіяли національну вибірку, а сон вивчали не тільки в контексті тривалості.

Результати показали, що в порівнянні з людьми, які набрали від нуля до одного бала, у учасників, сон яких відповідав всім п’яти критеріями, ризик смерті від усіх причин виявився нижче на 30% нижче, від серцево-судинних захворювань — на 21%, від раку — на 19%, а на 40% нижче — від причин, не пов’язаних з хворобами серця або онкопатологіями (в цю категорію віднесли нещасні випадки, інфекції і нейродегенеративними захворювання, такі як деменція і хвороба Паркінсона).

У респондентів, сон яких оцінили на п’ять балів, очікувана тривалість життя була на 4,7 року більше для чоловіків і на 2,4 року більше для жінок — в порівнянні з тими, хто отримав по нулю або одному балу.

“Навіть з юних років, якщо люди можуть розвивати корисні звички для хорошого сну, висипаючись і стежачи за тим, щоб виключити відволікаючі фактори, це може значно поліпшити їх загальний стан здоров’я в довгостроковій перспективі», — підкреслили вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button