Наука

Біологи виявили важливу відмінність мозку людей від інших приматів

Тільки у людини в корі великих півкуль виявляються імунні клітини, в яких працює ген FOXP2, ключовий для голосового апарату і мови.

Image by Simon Bardet from Pixabay

Вчені з американського Єльського університету порівняли активність генів в клітинах кори головного мозку у людини та інших видів приматів. Це дозволило виявити між ними чимало спільного – і кілька важливих відмінностей, які можуть бути ключовими для формування і роботи саме людського мозку. Поміж таких відмінностей – клітини мікроглії, які використовують важливий для мови ген FOXP2. Про це Ненад Сестан (Nenad Sestan) і його колеги пишуть в статті, опублікованій в журналі Science.

Біологи досліджували структури дорсолатеральної частини передньої кори великих півкуль (dlPFC) – області, тісно пов’язаної з роботою мови і емоцій, короткочасної пам’яті, прийняттям рішень і іншими вищими когнітивними функціями мозку. Були використані тканини dlPFC чотирьох видів приматів – людини, шимпанзе, макаки і мавпи-ігрунки. Для кожного з них вчені визначили транскриптом – повний набір РНК, які синтезуються з активних генів, показуючи, які з них працюють у кожній конкретній клітині. Таким чином автори отримали понад 600 тисяч транскриптомів для різних видів приматів, після чого порівняли їх один з одним.

Зіставлення дозволило визначити більше сотні видів клітин, загальних і для людини, і для інших тварин, – і п’ять видів клітин, які зустрічаються не у всіх. Чотири з них виявляються тільки у людей, і один – у людей і шимпанзе. Ці клітини належать до мікроглії, імунної системи мозку, яка важлива не стільки для боротьби з інфекціями, скільки для формування і підтримки працездатності нервової тканини.

Генетичний аналіз цих клітин мікроглії показав, що у людини в них працює ген FOXP2, тоді як в інших приматів він залишається неактивним. Цей ген виступає регулятором безлічі інших генів, беручи участь у розвитку не тільки мозку, але і інших внутрішніх органів. Відомо, що порушення роботи FOXP2 в нервовій системі веде до розладів мови і в цілому роботи голосового апарату. Тепер же вчені з’ясували, що FOXP2 функціонує в деяких нейронах у всіх приматів, а в мікроглії – тільки у людей.

Таким чином, ми стали ще трохи ближче до розуміння того, чим саме відрізняється мозок приматів і конкретно людей.

“Сьогодні дорсолатеральна префронтальна кора вважається ключовою частиною людської ідентичності”, – додає Ненад Сестан. – Але ми досі не знаємо, що саме робить її у людини унікальною, відрізняючи від інших видів приматів. Тепер у нас є про це нові свідчення».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments