Наука

В Африці знайшли вірус, який поки заражає приматів, але може перейти і на людей

Людина оточений вірусами. Не всі вони здатні проникати в клітини людини. Не всі здатні викликати захворювання. Але і небезпечних вірусів теж багато

Дослідники Університету Колорадо в Боулдері протестували маловідоме сімейство вірусів, яке вже вражає диких африканських приматів. Воно здатне викликати смертельні симптоми, подібні лихоманці Ебола. Вчені виявили на культурі клітин людини, що вірус “готовий поширитися” на людей. Вчені вважають, що поки немає підстав для передбачення епідемії, але необхідно контролювати контакти людини і тварин носіїв вірусу.

Потенційні носії вірусу Simarterivirinae африканські червоні колобуси. Вікіпедія

Згідно з новим дослідженням Університету Колорадо в Боулдері маловідома підродина вірусів Simarterivirinae, вже поширилося серед диких африканських приматів та викликає смертельні симптоми, подібні лихоманці Ебола. Сьогодні хворіють і деякі мавпи, наприклад, червоні колобуси. Вчені показали, що вірус вже сьогодні може проникати в клітини людини і «готовий поширитися» на людей.

Віруси сімейства Arterivirinae давно є серйозною загрозою для азіатських макак. Але до теперішнього часу не було зареєстровано випадків зараження людини. Але автори, проводять паралель з ВІЛ (попередник якого виник у африканських мавп) і закликають до пильності: спостерігаючи зараз за Arterivirinae і особливо за Simarterivirinae як у тварин, так і у людей, світова спільнота охорони здоров’я потенційно може уникнути нової пандемії, вважають вчені.

“Цей тваринний вірус з’ясував, як отримати доступ до людських клітин, розмножуватися і уникнути деяких важливих імунних механізмів, які, як ми очікуємо, захистять нас від вірусу тваринного походження. Це досить рідко”, – сказала провідний автор роботи Сара Сойєр, 

Серед тварин по всьому світу циркулюють тисячі унікальних вірусів, більшість з яких не викликають ніяких симптомів. Але в останні десятиліття все більше число вірусів стало переходити від тварин до людей, завдаючи шкоди імунним системам, у яких немає досвіду боротьби з такими вірусами: це близькосхідний респіраторний синдром (MERS) в 2012 році, коронавірус важкого гострого респіраторного синдрому (SARS-CoV) в 2003 році і SARS-CoV-2 (вірус, що викликає COVID-19) в 2020 році.

Протягом 15 років вчені використовували лабораторні методи та зразки тканин диких тварин з усього світу, щоб з’ясувати, які віруси тварин можуть перейти до людини.

В останньому дослідженні автори роботи зосередилися на Simarterivirinae, які поширені серед свиней і коней, але недостатньо вивчені серед нелюдських приматів. Особливу увагу вчені приділили вірусу мавпячої геморагічної лихоманки (SHFV), який викликає смертельну хворобу, аналогічну хворобі, викликаної вірусом Ебола, який викликав смертельні спалахи в колоніях макак, що містяться в неволі, починаючи з 1960-х років.

Дослідження показало, що рецептор CD163 в клітинах мавп відіграє ключову роль при поширенні вірусів Arterivirinae. Цей рецептор дозволяє вірусу проникати в клітину і викликати інфекцію. Провівши серію лабораторних експериментів, дослідники виявили, що вірус “чіпляється” і за людську версію CD163, проникаючи всередину людських клітин і швидко створюючи свої копії.

Автори підкреслюють, що нова пандемія не є неминучою, і громадськість не повинна турбуватися. Але вони вважають, що світова спільнота охорони здоров’я повинна приділити пильну увагу вивченню мавпячих вірусів Arterivirinae. Необхідно розробити тести на антитіла в крові і уважно спостерігати за людьми, які тісно контактували з тваринами-носіями.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments