Наука

У щурів виявляються людські звички — їм подобаються пиво і бублики

«Чим більше руйнується їхній життєвий простір, тим більше тваринам доводиться пристосовуватися до життя у містах. Справжніми майстрами в цьому є пацюки. У Нью-Йорку вони полюбили смак пива і бубликів», — пише німецьке видання Die Welt.

«В Нью-Йорку проблема з пацюками. Ніхто точно не знає, скільки гризунів населяють мегаполіс, однак, згідно з оцінками, їх мільйони. Всі спроби влади взяти ситуацію під контроль поки зазнали невдачі», — розповідає журналіст Філіп Нагельс.

Однією з причин щурячого успіху є їх неймовірна здатність пристосовуватися. Наскільки сильно вона розвинена, демонструє нове дослідження, опубліковане на порталі BioRxiv.

«В Нью-Йорку можна побачити, як вони їдять бублики і пиво; в Парижі їм подобаються круасани і вершкове масло. Вони адаптуються дивним чином»,
— зазначив у розмові з виданням The Guardian Арбель Харпак, генетик з Колумбійського університету і один з авторів дослідження.

«Щоб перевірити, чи дійсно в подібних спостереженнях відображається еволюційна адаптація, команда вчених проаналізувала геном 29 щурів. Їх вони зловили в Нью-Йорку, приманивши шинкою, арахісовою пастою і вівсом».

Їх ДНК дослідники зіставили з ДНК дев’яти щурів з китайської провінції Хейлунцзян, батьківщини щурів виду rattus norvegicus або так званих сірих щурів.

«В кількох десятках генів були виявлені значні зміни, в тому числі пов’язані з харчуванням, рухом і поведінкою тварин. Дослідники інтерпретували їх як еволюційну адаптацію до життя у містах і з людьми. Наприклад, один з генів пов’язаний зі здатністю пересування в просторі».

«У нью-йоркських щурів також був змінений ген, який у людей асоціюється з психічними порушеннями, а їх харчування багато в чому грунтувалося на жирах і цукрові, що зазнали обробки».

«Паралелі з людьми не випадкові, пояснили вчені. Щури і люди піддаються у великих містах впливу схожих зовнішніх умов, наприклад, високої щільності заселення, яке сприяє поширенню хвороб. І, звичайно, щури найчастіше ради поласувати тим, що для нас є відходами», — пише Die Welt.

Джерело: Die Welt

Кнопка «Наверх»