Поради

Борна кислота як добриво для рослин: способи застосування

Догляд за насадженнями чи то в саду, чи на городі – важливий процес для кожного господаря. Адже від того, як поливаються рослини, якими добривами підживлюються, залежить не тільки стан культур, а й, головне, кількість та якість урожаю.

Один із популярних засобів для догляду за рослинами – борна кислота. Вона збільшує зав’язі плодових культур, вміст цукру й інших корисних речовин у плодах. Завдяки їй утворюються нові стебла та розширюється коренева система, рослини краще протистоять згубним факторам зовнішнього середовища й легше переносять різноманітні захворювання. Якщо бору недостатньо, починає гнити коріння, провідна система розвивається повільно, поживні компоненти не надходять до насаджень у таких обсягах, як їм це потрібно, спостерігаються ростові гальмування і частішають різноманітні хвороби, зокрема бактеріоз, дуплистість, коричнева і суха гниль. Усе це пояснює, чому за кордоном добрива, що містять бор, застосовуються в обов’язковому порядку. У нас же до сьогодні це питання має індивідуальний характер.

Основні способи застосування борної кислоти:

— обробка насіння. Мета – стимулювати ріст, попередити хвороби під час сходження. Робочий розчин готується так: 0,2 г кислоти розчинити в 1 л води. Помістити сюди насіння на півдоби-добу. Дванадцяти годин достатньо для огірків, кабачків і капусти, двадцять чотири знадобиться для моркви, буряка, цибулі й помідорів;

— внесення в ґрунт. Мета – профілактика або боротьба з бородефіцитом. Розчин готується так само, як і в попередньому пункті. Використовується же інакше: потрібно ним полити ряди перед посадкою насіння чи розсади з розрахунку 10 л розчину на 10 м2. Перед висадкою також слід розпушити ґрунт;

— позакоренева обробка. Тут достатньо на 1 л води взяти 0,1 г кислоти. За весь період росту культури знадобиться три обробки цього типу. Врахуйте, що якщо застосовуються інші препарати, дозування варто зменшити;

— обприскування під корінь. Знадобиться, коли дефіцит бору буде встановлений, а не лише підозрюватиметься. Насадження спочатку потрібно полити звичайною водою, а потім розчином (0,1-0,2 г борної кислоти на 1 л води). Найчастіше такої обробки потребують квіти.

На замітку! Щоб розчинити борну кислоту, потрібно використовувати воду високої температури, проте в незначній кількості. Доведення до потрібної концентрації слід здійснювати за допомогою води кімнатної температури.

Скільки бору яким рослинам потрібно?

Ви, напевно, знаєте, що універсальних потреб у тих чи інших речовинах у різних насаджень немає. Одним культурам у великих обсягах необхідні одні елементи, іншим – зовсім інші. Відтак, щоб використання борної кислоти було правильним, враховувати потребу конкретних рослин у борі вкрай важливо. Як, утім, і такий аспект: бор – фіксований для рослинного світу елемент, тобто він зі старого листя, яке відмирає, в нове, молоде, не рухається. Це означає, що піклуватися про надходження бору до рослини важливо протягом усього вегетаційного періоду.

Виділяють три головні групи с/г насаджень, відповідно до їх потреб у борі:

— з високою (плодові дерева, зокрема яблуні та груші, а також цукровий буряк і бруква, цвітна і брюссельська капуста);

— зі середньою (кісточкові культури, в тому числі вишні, сливи, черешні, абрикоси, плюс помідори, салати і морква);

— з малою (картопля, полуниця, горох, квасоля й трав’янисті рослини). Тут зробимо невелике, але дуже важливе уточнення, що стосується картоплі та полуниці. Хоча вони зараховані до цієї групи, це не повинно вводити вас в оману. Істотна нестача бору позначається на них дуже зле.

Застосовуйте борну кислоту як добриво – і вона продемонструє вам усі свої переваги на ділі. Здорових вам насаджень і рясних врожаїв, щоб праця, яку ви вкладаєте в свою роботу, була максимально виправданою!

Кнопка «Наверх»
Закрыть