Всесвіт

Брак темної матерії в далекій галактиці пояснили впливом масивної сусідки

Астрономи знайшли просте пояснення непростій проблемі дефіциту темної матерії в далекій галактиці NGC 1052-DF4: схоже, більшу частину її поглинула більша сусідня галактика.

Околиці галактики NGC 1052-DF4, зняті телескопом IAC80: масивна сусідка NGC тисяча тридцять п’ять розташована зліва / © Mireia Montes et al., 2020

Кілька років тому вчені виявили досить незвичайні ультрадифузні галактики NGC 1052-DF2 і NGC 1052-DF4, зовсім тьмяні через невелику кількість зірок, що входять до них. Але головною їх дивиною став дефіцит темної матерії: розрахунки показали, що в DF2 і DF4 її міститься на порядки менше, ніж передбачають існуючі теорії. Відтоді астрономи регулярно повертаються до цієї загадки з новими ідеями і поясненнями, а деякі навіть висувають на цій основі досить екзотичні гіпотези про природу темної матерії.

Нові спостереження галактики NGC 1052-DF4, проведені космічним телескопом Hubble і наземними інструментами IAC80 і GTC, пояснюють дефіцит в ній темної матерії цілком звичайною причиною: впливом гравітації сусідньої й більшої галактики NGC 1035. Зближуючись з DF4, вона перетягує її темну матерію, але поки не так помітно впливає на популяції зірок, що знаходяться ближче до центру. Про це розповідається в статті, опублікованій в Astrophysical Journal.

Міжнародна команда астрономів на чолі з Мірей Монте (Mireia Montes) з австралійського Університету Нового Південного Уельсу розглянула розподіл зірок і кульових скупчень в DF4. Галактики виникають в результаті періоду інтенсивного зореутворення і народження нових світил в загальній «зоряній колисці» великої газопилової хмари.

Положення цих скупчень в DF4 показало, що вони «тягнуться» сусідньою галактикою, захоплюючись приливними хвостами, які витягуються в її сторону. При цьому з цими хвостами пов’язано не більше семи відсотків від усіх зірок DF4. Це дозволяє зробити висновок, що галактика знаходиться лише на перших етапах взаємодії з NGC +1035 і поглинання нею. Однак, оскільки темна матерія розподілена далеко за межами населених зірками областей DF4, велика частина її вже втрачена. Згодом NGC 1035 поглине і зірки.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button