Всесвіт

Відкрита перша планета-гігант біля білого карлика

Схожа на Нептун гігантська крижана планета обертається навколо зірки — білого карлика — і залишає за собою хвіст випарів.

Білий карлик WDJ0914+1914 і його екзопланета: погляд художника / ©ESO, M. Kornmesser

Астрономи, які працюють в Європейській південній обсерваторії (ESO), виявили перший крижаний велетень на орбіті навколо білого карлика. Перебуваючи надто близько до гарячої поверхні, планета втрачає леткі сполуки, заповнюючи навколишній простір хмарою газу. Такою коли-небудь може стати і наша Сонячна система, пишуть вчені у статті, опублікованій в журналі Nature.

Найбільш масивні зірки в кінці свого довгого життя перетворюються на чорні діри або в нейтронні зірки, а не дуже великі — такі як Сонце — стають тьмяними білими карликами. Борис Генічке (Boris Gеnsicke) з Уорікського університету і його колеги розглянули приблизно 7000 таких об’єктів, знятих в ході огляду SDSS. Один з них виявився вельми незвичайний: у його спектрі рясніли нехарактерні для білих карликів лінії.

Білий карлик WDJ0914+1914 знаходиться в 1500 світлових років у сузір’ї Раку. Астрономи зняли його «індивідуально» за допомогою телескопа VLT. Це показало, що навколо нього обертається газова хмара водню, кисню і сірки.

«Через кілька тижнів напруженого обдумування ми зрозуміли, що створити такий диск можна тільки одним шляхом — випаровуванням гігантської планети», — говорять вчені.

Дійсно, склад хмари схожий на атмосфери гігантських крижаних планет, таких як наші Нептун або Уран. Перебуваючи досить близько до білого карлика, така планета під дією його УФ-випромінювання може втрачати летючі молекули, «випаровуючись». Тим більше що білий карлик WDJ0914+1914 досить гарячий: його температура оцінюється в 28 тисяч °С.

За розрахунками астрономів, планета робить повний оборот навколо нього всього за 10 земних діб, по орбіті радіусом лише 10 мільйонів кілометрів. Велика частина речовини, що вилітає з неї втрачається в космосі, проте не менше 3000 тонн кожну секунду падає на білий карлик, створюючи незвичайні лінії в його спектрі.

Через кілька мільярдів років, коли наше Сонце виробить паливо для активних термоядерних реакцій, воно розпухне червоним гігантом, поглинувши ближні планети, включаючи Землю. А ще пізніше зірка стане білим карликом: від неї залишиться лише вигоріле «тліюче» ядро, навколо якого будуть обертатися одні планети-гіганти.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button