Всесвіт

Вчені змоделювали м’який клімат молодої Венери

Нові розрахунки вказали, що ще менш мільярда років тому Венера зберігала досить комфортний клімат, який підходив навіть для життя.

Сьогоднішня Венера — зразок трагічних результатів вийшов з-під контролю глобального потепління. Атмосфера планети на 97 відсотків складається з вуглекислого газу, а температура і тиск у поверхні так великі, що розплавлять і метал. При таких умовах жодної рідкої води тут бути не може, як не може бути й життя (хоча і висловлюються обережні гіпотези про мікроби у верхніх, більш прохолодних і розріджених шарах атмосфери).

Однак в далекому минулому клімат Венери міг бути помірним. Сучасні дані вказують, що ще 700 мільйонів років тому на планеті зберігався цілий океан рідкої води. Далеке минуле Венери змоделювали Майкл Вей (Michael Way) та Ентоні Дель Дженіо (Anthony Del Genio) з Інституту космічних досліджень NASA імені Годдарда. Про це вчені розповіли конференції EPSC-DPS, що пройшла в Женеві.

Автори розглянули п’ять моделей еволюції стародавньої Венери між 4,2 мільярда і 715 мільйонів років тому. Різні варіанти припускали, що на планеті є океан різних розмірів і глибини або що вся вода залишалася укладена в приповерхневих шарах кори. Розрахунки показали, що температура у поверхні могла стабільно залишатися в межах від 20 до 50 °С. Це куди тепліше, ніж в середньому на сьогоднішній Землі, але ще цілком підходить для вологи і життя.

Вчені вважають, що близько 4,2 мільярда років тому первинні запаси вуглекислого газу з атмосфери Венери були пов’язані з утворенням силікатних порід. Вона виявилася не настільки щільною, і домінувати в ній став азот. Потім, протягом приблизно трьох мільярдів років Венера залишалася потенційно населеною. І лише між 715 і 700 мільйонами років тому раптовий могутній приплив вуглекислого газу порушив цей баланс, привівши до катастрофічного парникового ефекту і розігрівання.

Швидше за все, джерелом цього газу був вулканізм — як і вилив сибірських трапів на Землі привело до різких змін клімату і масового Пермського вимирання близько 250 мільйонів років тому. Але якщо наша планета змогла пережити таку катастрофу, то Венера, яка ближча до Сонця і одержує від нього куди більше енергії, так і не змогла відновитися.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button