Наука

ЦЕРН хоче побудувати прискорювач частинок за $17 млрд: він буде в 3 рази більшим за ВАК

Запропонований ЦЕРН колайдер частинок вартістю $17 млрд шукатиме нову та невідому фізику. Однак його ціна викликає запитання.

Дослідники найбільшого у світі прискорювача частинок висунули пропозицію побудувати новий, ще більший колайдер.

Майбутній кільцевий колайдер (Future Circular Collider, FCC) коштуватиме $17 мільярдів, матиме довжину 91 км. Для порівняння, довжина Великого адронного колайдера (Large Hadron Collider, LHC або ВАК) у Європейській організації ядерних досліджень (ЦЕРН) складає 27 км.

«FCC стане не лише чудовим інструментом для покращення нашого розуміння фундаментальних законів фізики та природи. Це також стане драйвером інновацій. Нам будуть потрібні нові передові технології, від кріогеніки до надпровідних магнітів, вакуумних технологій, детекторів, приладів. Потенційно вони можуть вплинути на наше суспільство і бути вигідними в соціальному та економічному плані» — заявила Фабіола Джанотті, генеральний директор ЦЕРН на прес-конференції.

Фізики хочуть використовувати збільшений розмір та потужність FCC для дослідження меж Стандартної моделі фізики елементарних частинок. Це найкраща зараз теорія, яка описує, як поводяться дрібні компоненти Всесвіту. Зіткнувши частинки з ще вищими енергіями (100 тераелектронвольт порівняно з 14 на ВАК), вчені сподіваються знайти невідомі частки та сили. А також з’ясувати, чому матерія переважує антиматерію та досліджувати природу темної матерії та темної енергії.

Незважаючи на великі надії на те, що зможе знайти новий колайдер, деякі вчені, як і раніше, скептично ставляться до того, що дорога машина зіткнеться з новою фізикою.

«FCC буде дорожче, ніж LHC і LIGO [лазерна інтерферометрична гравітаційно-хвильова обсерваторія] разом узяті, і вона має менший потенціал відкриттів, — написала Сабіна Хоссенфельдер, фізик-теоретик з Мюнхенського центру математичної філософії, в соцмережах. — За нинішнього рівня знань і технологій це не принесе хорошої віддачі від інвестицій. Нині є кращі напрямки, ніж фізика високих енергій».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button