Земля

Через різке потепління 400 тис. років тому на території Канади зменшився льодовик

Вчені Массачусетського технологічного інституту (MIT) знайшли сліди масового танення вічної мерзлоти давністю в 400 тис. років.

Image by Adam Derewecki from Pixabay

У новому дослідженні автори досліджували кальцит і аналогічні гірські породи на стінах кількох печер на півночі США і Канади: вік сталактитів, сталагмітів і інших кальцитових відкладень в цих печерах близько 1,5 млн років.

Далі дослідники виміряли частки ізотопів урану і торію в цих відкладеннях і виявили, що приблизно 400 тис. років тому вічної мерзлоти не було майже на всій території нинішніх Канади та Аляски за межами полярного кола. Аналогічне потепління відбувалося і раніше.

“З одного боку, наші спостереження та аналогічні вимірювання в Сибіру показують, що клімат всієї Арктики близько 400 тис. років тому став більш стабільним. З іншого боку, ми не знайшли свідчень того, що в більш ранні епохи через танення вічної мерзлоти траплялися різкі сплески концентрації парникових газів”, – говорять дослідники.

Відзначається, що в цей же період аналогічним чином змінювався клімат в Сибіру. Це означає, що вічна мерзлота була нестабільною протягом більшої частини плейстоцену. Однак її танення, по поки незрозумілих причин, ніяк не впливало на клімат Землі і концентрацію парникових газів в її атмосфері.

Однією з причин таких різких змін, заявляють автори, могло стати періодичне зникнення вічної мерзлоти, яке заважало органіці накопичуватися у великих кількостях.

Однак кліматологи не виключають, що метан і вуглекислий газ, які утворювалися в процесі розкладання останків рослин і тварин, міг хтось або щось поглинати.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button