Земля

Порятунком від голоду на Землі стануть генномодифіковані водорості

Прийнято вважати, що «легенями» планети є дерева та інші наземні рослини. Але насправді більшу частина кисню виробляють морські та прісноводні водорості. Крім того, вони перетворюють вуглекислий газ та сонячну енергію в поживні речовини, які споживаються морськими організмами.


На думку вчених, біомаса водоростей може допомогти вирішити багато земних проблем. Наприклад, забезпечити людство їжею і нутрієнтами, так як вже в цьому столітті очікується нестача продовольства через зростання населення.

З цією метою фахівці із США створили в лабораторії трансгенні «суперсорта» водоростей і нещодавно провели перші випробування в природних умовах.

«Наші колеги зі сфери сільського господарства вже кілька десятиліть використовують методи генної інженерії для підвищення плодючості і життєстійкості культур. І ми робимо те ж саме, створюючи види водоростей, що увібрали в себе все найкраще від різних видів планктону», — говорить Стівен Мейфілд з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго.

Основні побоювання були пов’язані з тим, як вплинуть генномодифіковані водорості на екосистеми, чи не будуть витісняти своїх родичів, які менш плодовиті і витривалі. З цієї ж причини автори дослідження довгий час не могли отримати дозволи від екологічних відомств США на проведення випробувань в польових умовах.

Для свого експерименту команда використовувала прісноводних хлорококові Acutodesmus dimorphus. Вчені внесли в геном організмів дві модифікації, завдяки яким ті стали виробляти більше жиру і світитися зеленим при впливі ультрафіолету, що спрощує пошук “клітин-втікачів”.

Коли всі питання з Американським агентством з охорони навколишнього середовища були влагоджені, дослідники вирішили перевірити, як довго проживуть ці водорості в природі, і випустили їх «на волю». Трансгенні організми помістили у великі ємності з водою з диких озер, в яких залишалися планктон та мікроби. Чани розташували під відкритим небом і стали стежити, як швидко водорості будуть розмножуватися і будуть «тікати» в сусідні водойми за допомогою вітру та інших природних процесів.

Генномодифіковані водорості показали високу швидкість росту в природі, не заважаючи на навколишню рослинність, і в більшості випадків не витримували конкуренції з іншими видами планктону. Вчені сподіваються, що тепер зможуть частіше проводити експерименти, і в результаті їх робота допоможе перемогти голод на Землі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button