Земля

Чисельність ссавців контролювали їх родичі, а не динозаври

Палеонтологи з’ясували, що головними конкурентами в боротьбі за ресурси для ссавців за часів динозаврів були не “жахливі ящери», а їх власні родичі.

Представник ранньої лінії ссавців – великий Gobiconodon / © phys.org

Робота опублікована в журналі Current Biology. За часів динозаврів існувало досить багато видів ссавців, і більшість з них вимерло разом з ящерами. Велика частина сучасних видів ссавців бере своє походження від груп, видова чисельність яких стрімко зросла близько 66 мільйонів років тому.

Вважається, що за часів динозаврів ссавці в буквальному сенсі тулилися в норах і інших затишних місцях, не маючи можливості еволюціонувати в великих тварин і створювати великі популяції через гігантських ящерів – конкурентів.

Однак нове дослідження вчених з Оксфордського і Бірмінгемського університетів (Великобританія) показало, що винуватцями були динозаври, а самі ссавці. Вони самі стримували чисельність один одного – як до, так і після вимирання гігантів. Вчені використовували статистичні дані для аналізу того, наскільки обмежені були різні групи ссавців у своїй еволюції до і після вимирання динозаврів.

Їх аналіз визначив межу, коли у тварин, дитинчата яких харчуються материнським молоком, перестали з’являтися нові еволюційні риси, але стали розвиватися наявні. Це дозволило встановити еволюційні обмеження різних груп ссавців, які показують, де вони були виключені з тих чи інших ніш у зв’язку з конкуренцією з іншими тваринами.

Результати показали, що конкурентами ссавців були, ймовірно, перш за все їх власні родичі, а зовсім не динозаври. Вивчаючи морфологію видів, вчені з’ясували, що предки сучасних ссавців за часів динозаврів мали обмежену сферу впливу і поширення, в той час, як інші представники тварин, чиї дитинчата харчуються молоком, відрізнялися порівняно великими розмірами тіла, мали більш різноманітну дієту і навички полювання.

Таким чином, ссавців витісняли їх родичі, а не динозаври, тому еволюційному успіху сучасних груп передувало, ймовірно, перш за все вимирання інших ссавців, ніж гігантських ящерів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button