Земля

Як грибок-паразит перетворює цикад в «живих мерців»

Американські біологи розповіли про один з найжахливіших паразитів, що перетворюють жертву в гниючого заживо зомбі, а також заражає родичів статевим шляхом.

Дослідники з Університету Західної Вірджинії розповіли про дуже дивний і зловісний феномен, що нагадує сценарій фільму жахів. Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі PLOS Pathogens, грибок Massospora маніпулює поведінкою цикад, провокуючи масове зараження і створюючи власну армію «комах-зомбі».

Існує грибок, який проростає прямо в нервову систему мурашок, позбавляючи їх волі і перетворюючи в маріонеток – справжнісінький «живий кокон» для плодового тіла грибка. Однак Massospora обрав іншу стратегію, і використовує для контролю над цикадами набір психоактивних речовин.

Все починається з того, що заражений спорами грибка самець починає змахувати крилами як самка, імітуючи шлюбний танець. Така поведінка привертає здорових самців, готових до спаровування – це дозволяє заражати все нових і нових комах. Примітно, що в хімічному «коктейлі», яким Massospora одурманює цикад, головну роль грає псилоцибін.

Брайан Ловетт, науковий співробітник Девіського сільськогосподарського коледжу і один з співавторів дослідження, підтвердив: спори гриба поширюються статевим шляхом. Більш того, психоактивні сполуки виступають в якості стимулятора, який не дає комасі заснути і змушує їх залучати все нових жертв.

Процес зараження воістину жахливий. Спори роз’їдають геніталії і черевце цикад, поки вони в кінцевому результаті не відпадуть, а на їх місці не виросте нова колонія спор – надзвичайно болючі метаморфози навіть для комах. Цикади починають розкладатися, але замість того, щоб вмирати відразу, вони продовжують літати і заражати інших. Через здатність грибка контролювати розум комахи поводяться так, як ніби все в гаразд.

«Нам подобається думати, що ми повністю контролюємо наші рішення і приймаємо нашу вільну волю як належне», – пояснює Ловетт. «Але цикади – такі ж тварини, як і ми з вами. Коли патогени заражають цикад, стає абсолютно ясно, що грибок перехоплює контроль над поведінковими «важелями» цикади, змушуючи її здійснювати протиприродні речі заради блага стороннього організму ».

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button