Поради

Чому варто вибирати чартерні рейси

Ви любите самостійно планувати подорожі? Це нескладно – швидше клопітно. При організації подорожі потрібно враховувати безліч деталей. І одне з найважливіших питань – транспортне. На чому краще їхати: літаком або поїздом? Як летіти: прямим рейсом, але дорожче, або стикувальним, але дешевше? Що вибрати: чартер або «регулярку»?

Давайте зупинимося на останньому питанні. Всі ми знаємо, що існує два види авіарейсів: регулярні та чартерні. Різницю між ними найпростіше пояснити на прикладі наземного транспорту. Є міжміські автобуси, які мають чітко встановлений розклад і виконують рейси згідно з ним. Вони відправляються з вокзалу в призначений час. Такий автобус виїде, навіть якщо пасажирів буде всього двоє. І є автобусні перевезення за індивідуальним замовленням. Їх може організувати будь-яка компанія або навіть приватна особа. У цьому випадку перевізник підписує договір і виконує перевезення згідно призначеним умовам. Число пасажирів, маршрут і дату відправлення вибирає замовник, і ці умови обговорюються заздалегідь (власне, з цього і починається ділова розмова).

Чартерний рейс – це те ж саме перевезення за індивідуальним замовленням, тільки виконується вона не автобусом, а літаком. В іншому ж відмінностей не так багато. Найчастіше чартери організовує туристична компанія – консолідатор. Вона вибирає перевізника, укладає з ним угоду і оформляє всі документи. Авіаперевізник бере на себе вирішення питань, пов’язаних з технічною стороною польоту (одержання дозволів від Державної служби цивільної авіації, складання маршрутів, технічна підготовка літака і т.п.). Туристична компанія заздалегідь прогнозує, яким буде кількість пасажирів. Так формується пропозиція, яка ідеально збігається з попитом.

Чартерні рейси не мають розкладу, на них не можна купити квиток в авіакасі. Найчастіше вони йдуть «в комплекті» з туром, але деякі компанії організують продаж квитків на чартери. Для обізнаних туристів це непоганий спосіб заощадити на авіаквитках. Зазвичай чартерний переліт коштує дешевше регулярного на 30-40%. Низька ціна пояснюється меншою кількістю витрат: літак не треба нікуди ганяти «даремно», він заповнюється відразу, недовантаження мінімальне. Багато компаній планують польоти таким чином, щоб чартерний літак доставляв на курорт туристів і відразу забирав звідти попередню партію. В крайньому випадку, якщо спостерігається недобір пасажирів, авіаперевізник може виділити для чартеру літак меншої місткості. А регулярні рейси далеко не завжди окупаються на 100%, і ризик недовантаження при цьому закладається в ціну квитка.

Географія чартерних перельотів досить велика. Вони літають практично в будь-які країни – в тому числі і туди, куди регулярний рейс виконується раз на тиждень. Але найбільше чартерних рейсів відбувається по найпопулярнішим туристичним напрямками.

Помилки, пов’язані з чартерними рейсами:

«Чартер – це дорого». Як ми вже говорили, квитки на чартер коштують приблизно на 30-40 /% дешевше, ніж регулярні рейси в тому ж напрямку. Іноді чартер може бути і наполовину дешевше регулярного перельоту. За вартістю з чартером можна зіставити хіба що регулярні рейси дискаунтерів. Але не факт, що в розкладі лоу-костерів буде потрібний вам напрямок, час або частота перельотів.

«Чартер можуть скасувати». Чартер – це складова частина турпакета, який компанія надає клієнтові. І компанія більше зацікавлена в тому, щоб клієнти звернувся до неї ще раз, а не в тому, щоб вони кинулися до конкурентів. Звідси і ретельний контроль за всіма деталями – в тому числі і за виконанням рейсів. Чартерний переліт можуть відкласти (наприклад, через погану погоди), але не скасувати. Якщо літак несправний, компанія-перевізник надасть інший. Якщо літак заповнений не повністю – компанія також поміняє його на менш місткий. В цілому ж чартерні рейси скасовують не рідше, ніж регулярні.

«Регулярні рейси – це безпечніше, а для чартерів беруть розбиті літаки». Як не дивно, регулярні та чартерні рейси дуже часто виконуються одними і тими ж авіаперевізниками. Відповідно, і літаковий парк у цих компаній в обох ситуаціях один і той же. І для чартерних рейсів компанія використовуватиме той літак, який підходить по місткості, по рентабельності і за часом. А не той, який обов’язково розвалиться над океаном і успішно потопить нестерпних пасажирів.

«Регулярні рейси – це надійніше». Про надійність регулярних рейсів краще запитати тих, хто не менше доби сидів в аеропорту через скасування або затримки літака. Таких людей набагато більше, ніж здається – в цьому легко переконатися шляхом короткого опитування своїх знайомих. При цьому далеко не всі знають, що при затримці рейсу на три години і більше авіакомпанія повинна надати пасажирам безкоштовне харчування. Якщо ж рейс затримався більш ніж на 8 годин, пасажири мають право на безкоштовне проживання в готелі за рахунок перевізника. Треба сказати, що туроператори, що організують чартери, дотримуються цих правил краще, ніж авіакомпанії, що виконують регулярні рейси. І у пасажира, що летить чартером, більше шансів отримати від туристичної компанії те, що належить йому за законом.

«На чартерних рейсах не годують – в кращому випадку дадуть склянку соку з булочкою». Якщо це ваш особистий досвід – значить, вам попалася надзвичайно недобросовісна компанія-організатор. Бувалі пасажири кажуть, що на початку 2000-х на чартери подавали навіть вино. Зараз, звичайно, таке практикують набагато рідше, але голодним в польоті вас ніхто не залишить. Харчування в літаку – це свого роду традиція, і не подати його – значить, відверто показати мандрівникові своє байдуже ставлення. Правда, завжди є ймовірність, що їжа не сподобається особисто вам. Але це залежить вже від вашого смаку.

На що варто звернути увагу при виборі між регулярним і чартерним рейсом:

Час вильоту. Як правило, чартерні рейси відправляються в найбільш незручний час – наприклад, в 3-4 години ранку. Це пов’язано з тим, що регулярні і чартерні рейси виконуються з одних і тих же аеропортів. Компаніям-перевізникам доводиться використовувати для вильоту години, вільні від регулярних рейсів. А це зазвичай «незручний» час – ніч або ранній ранок. Якщо для вас важливо певний час вильоту – варто віддати перевагу регулярним рейсам.

Відсутність класів. При чартерних перевезеннях зазвичай немає поділу на економ і бізнес. Обслуговування, меню і відстань між кріслами однакові для всіх. Якщо ви любите більший комфорт, нехай і за велику плату – вам більше підійдуть регулярні рейси з бізнес-класом … або оренда літака.

Історична довідка:

На зорі авіації перельоти «за індивідуальним замовленням» були рідкістю. Дозволити собі таке могли тільки знатні персони на кшталт монархів або забезпечені ділові люди. Лише в середині ХХ століття чартерні перельоти стали доступні звичайним людям. Імпульсом до розвитку чартерних перевезень стало … бажання відпочивати. Люди з різних країн, європейці і американці, прагнули потрапити на відпочинок в район Середземного моря, а також на Гаїті, на Ямайку, в Домінікану і в багато інших регіонів. Саме туди відбувалися перші масові чартерні рейси. А «пік популярності» чартерів припав на кінець ХХ століття. У цей час чартерні перельоти склали майже половину від загального числа всіх міжнародних європейських рейсів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button