Земля

Чому вчені вважають, що собаки такі розумні

Власники собак підозрюють про це давно: ці тварини набагато розумніші, ніж ми гадаємо. Ми їх недооцінюємо.

Видання Vox розповідає про нові висновках групи вчених, які проаналізували результати всіх значущих досліджень, присвячених собакам, які були проведені за останнє десятиліття.

Серія експериментів показала, що собаки мають напрочуд складний емоційний інтелект. Вони здатні на справжні подвиги заради своїх господарів і володіють високою емоційною чутливістю. Що стосується їх розумових здібностей, то вони відповідають рівню 2,5-річної дитини. Деякі дослідження показують, що собаки здатні запам’ятати кілька сотень слів.

14-04-15-foto-600x400-2 (2)

Собаки не тільки розумні, а й відчувають приблизно ті ж емоції, що і люди. Для них характерні не тільки любов і відданість, але й ревнощі. Вчені пояснюють цей феномен тим, що люди приручили собак тисячі років тому, і за цей час вони навчилися відмінно розпізнавати наші емоції і підлаштовуватися під них.

Ось ще кілька фактів про наших улюблених домашніх вихованців.

1. Собаки краще за всіх інших тварин розуміють наш і наші емоції. Вони справляються з цим краще шимпанзе!

Собаки розуміють нас приблизно так само, як і наші діти у віці одного року. Є такий тест: людина ховає їжу під одну з двох чашок, перемішує їх на столі і пропонує тварині або дитині знайти їжу. Це може здатися абсурдним, але однорічні діти і шимпанзе майже ніколи не справляються із завданням. Вибір вони роблять навмання. На відміну від них, дорослий навчений пес справляється із завданням швиденько.

Серія інших експериментів показала, що собаки відмінно вловлюють, коли ми відвертаємося або закриваємо очі. Вони розуміють, спостерігаємо ми за ними чи ні і навіть відчувають, коли ми за ними підглядаємо. Шимпанзе, наприклад, так не вміють.

2. Собаки можуть вивчити сотні слів

У собак набагато краще, ніж у всіх інших видів тварин, розвинена пам’ять. Деякі собаки здатні запам’ятати кілька сотень слів. У американського професора психології Джона Піллей була собака по імені Чезер. Вона знала назви 1022 своїх іграшок! І це встановлений факт!

Зовсім недавно Піллей навчив свого пса розпізнавати дієслова – і тепер він розуміє різницю між “йти”, “бігти” або “підкрадатися”.

Інші експерименти показали, що собаки можуть контролювати поведінку людини і маніпулювати ним. Зокрема, можна заховати від собаки їжу, поклавши її в одну з трьох перевернутих мисок, і вона обере ту, на яку ви покажете їй пальцем. Якщо собака хоче, щоб ви налили їй води, вона може буквально змусити вас прийти на кухню і зрозуміти, що вона хоче. Це навик, яким не володіє навіть бонобо Bonobo (тип шимпанзе).

3. Собаки розпізнають не тільки ваші емоції, а й сенс ваших слів

Багато людей думають, ніби їх собаки здатні вловлювати тільки настрій своїх господарів. Але серія наукових експериментів, проведених в Університеті Сассекса, показала, що це не так. Собаки здатні розуміти сенс деяких слів господаря!

[ads2] Як відомо, мозок людини складається з двох півкуль. Ліва півкуля відповідальна за логіку і займається обробкою слів, права – у відповіді за обробку емоцій. Так от уявіть, що у собак все те ж саме! Коли собаки чують щось від інших людей, то звертають увагу на те, чи чули вони ці слова раніше. І якщо частину з них вони чують регулярно, то в буквальному сенсі розуміють, про що йдеться.

Ви коли-небудь помічали, що ваша собака знає, як ви називаєте ті чи інші її іграшки? Швидше за все, коли ви востаннє говорили їй принести “канатик”, і вона принесла саме його, це не було простою випадковістю.

4. Собаки люблять своїх господарів. По справжньому!

Серія експериментів, проведених в лабораторії Бернс університету Еморі, показала, що собаки в буквальному сенсі здатні любити. Коли їм давали понюхати ганчірку, просочену запахом їх господаря, то в їхньому мозку активізувалося хвостате ядро – відділ мозку, відповідальний за емоційну прихильність.

Нічого подібного з кішками або іншими видами тварин не відбувається. І тільки собаки здатні по-справжньому любити своїх господарів і отримувати задоволення від спілкування з ними.

Виявилося, що у собак є в мозку особливий “центр задоволень”, який найсильніше активізується тоді, коли пес чує запах господаря. Відділ мозку, званий хвостатим ядром, працює в моменти зустрічі собаки і господаря так сильно, що це не залишає жодних сумнівів: собаки прив’язані до нас дуже сильно. Вони люблять нас більше за інших собак, більше їжі, більше будь-яких інших задоволень.

14-04-15-foto-600x399-1 (2)

Результати цього дослідження повністю збігаються з висновками вчених з Будапешта, які теж займалися МРТ-сканування мозку собак у різних умовах. Автор угорського дослідження, Етвош Лоран, вивчав, як мозок собак реагує на різні запахи, звуки, смаки. Він виявив, що коли собака чує голос господаря, це активізує відділи мозку, безпосередньо відповідальні за емоційне задоволення. Те ж саме відбувається зі слуховою корою мозку людей, коли вони чують стару улюблену пісню.

Коротше кажучи, нам не дарма здається, що наші собаки не тільки люблять нас, але і тонко відчувають. Учені навіть отримали докази того, що собаки – емпатії: вони заражаються настроєм господаря. Якщо той перебуває в стані доброго фізичного здоров’я, то і собака, швидше за все, буде радісною. Якщо ж господар сумує, а у собаки немає причин для занепокоєння, то вона все одно буде сумувати разом з ним.

Читайте також: 

Доктор неврології Атілла Андікс каже, що стосунки між собакою і її господарем можна порівняти з відносинами батьків і дітей. Як і діти, собаки радісно зустрічають господарів, але бояться показуватися їм зайвий раз на очі, коли ті не в настрої. Це різко контрастує зі ставленням до вас інших домашніх тварин: кішкам, загалом, плювати на ваш емоційний стан, коням, папугам, щурам, рибкам – теж.

5. Собаки можуть відчувати ревнощі

Традиційно вважалося, що ревнощі – почуття, яке можуть відчувати тільки примати. Але деякі недавні дослідження показали, що собаки теж можуть його переживати. Це довели, зокрема, фахівці з Університету Відня.

Вчений Крістіна Харріс, що займається дослідженнями в галузі психології собак, каже, що тварини ревнують своїх господарів кожен раз, коли ті проявляють знаки уваги по відношенню до інших собак. Якщо ви будете гладити кота або хом’яка, вашому псові буде все одно. Але якщо ви почнете гладити іншого пса в присутності власного, то він буквально почне захлинатися від люті. І почне, швидше за все, гавкати. Поведінка собаки в цьому випадку майже повністю відповідає поведінці шестимісячних немовлят.

Натхнення: lifter.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button