Здоров'я

Чому гігієна може бути шкідливою

Всім нам в дитинстві читали «Мойдодира», розповідаючи про важливість щоденного туалету. Проте новітні дослідження зарубіжних вчених ламають всі шаблони – виявляється, гігієна може шкодити здоров’ю.

Щоправда, мова йде лише про надмірні процедури. Звичайно, догляд за своїм тілом і регулярне прибирання житла ніхто не відміняв, але повне огородження від яких би то не було бактерій може зіграти злий жарт з імунітетом. Це підтверджує дослідження бельгійських вчених, які довели, що надмірне захоплення гігієною згодом нерідко призводить до алергії.

«Чистимо вушка, чистимо зубки…»

Взяти, приміром, гігієну порожнини рота. Для деяких людей стерильність є головною гарантією здоров’я. На їх погляд, саме це – захист від карієсу та інших недуг, змушують вирушати в страшне крісло дантиста. Але дослідники відзначають, що зловживання антисептичними засобами, навпаки, негативно позначається на здоров’ї порожнини рота. Адже серед численних бактерій, що мешкають тут, є не тільки шкідливі, але і корисні. Здоровий організм здатний сам регулювати стан мікрофлори у роті. А ось надмірне використання спеціальних засобів для полоскання може викликати не тільки подразнення та алергічні реакції, але і ріст хвороботворних мікробів. А вже вони можуть стати причиною набагато більш серйозних захворювань, поширюючись з ротової порожнини по всьому організму.

Про гігієну вух сказано не менше. Часто лікарі стикаються з ушкодженнями барабанної перетинки та слухового проходу в результаті надмірного активного чищення. Однак це не єдина небезпека. Не всі знають, що вушна сірка необхідна для очищення та змащування вушних каналів. А крім того, захищає внутрішні слухові органи від мікробів. Тому прибирати зайві скупчення слід тільки до зовнішньої частини вуха. А ось спроба дістати до глибин загрожує не тільки роздратуванням, але і виникненням сірчаних пробок, адже по суті ватяна паличка просто утрамбовує сірку.

Вмиваємо руки

Сьогодні в це складно повірити, але трохи більше 150 років тому люди й не підозрювали про те, що потрібно обов’язково стежити за чистотою рук. І лише в 1846 році угорський акушер Ігнац Земмельвайс відкрив очі людям. Високу смертність при пологах лікар пов’язав з тим, що медики переносять інфекцію з патологоанатомічного відділення. Після цього відкриття Земмельвайц зобов’язав всіх знезаражувати руки перед майбутньою операцією.

Зате в наші дні багато чистюль готові мити руки до дірок, відгороджуючи себе від всіляких інфекцій. А ринок пропонує величезний вибір мила, в тому числі – з антибактеріальними речовинами. Здавалося б, проблема вирішена. Але лікарі радять не поспішати з вибором антибактеріального мила, попереджаючи про його небезпеку.

В першу чергу, це все те ж порушення мікрофлори шкіри. Адже речовини, які покликані вбивати мікробів, знищать і важливі для організму бактерії. Шкіра не захищена, і відкривається шлях для хвороботворних мікроорганізмів. Крім того, небезпеку становлять і деякі з речовин у складі, наприклад, триклозан.

Для того, щоб захистити себе від згубних впливів лікарі рекомендують використовувати антибактеріальне мило не частіше декількох разів на тиждень, а перед тим, як змивати, потримати 20-30 секунд.

Варто згадати і про суперпопулярні антисептики-санитайзери. Лікарі впевнені, що їх ефективність перебільшена, а ось спирт і хімічні речовини, що входять до складу, можуть несприятливо позначитися на шкірі. Звичайно, це незамінний засіб в «польових умовах», але все ж не панацея.

Делікатне рішення

Перші засоби для інтимної гігієни побачили світ в 70-х роках минулого століття, однак до нас прийшли не так вже давно. А сьогодні можна розгубитися від асортименту, представленого на магазинних полицях. Сучасній жінці можна вибирати з маси торговельних марок, що відрізняються як ціною, так і характеристиками. Але всіх їх об’єднує одне – ними не можна зловживати. Наскільки б «правильним» і наближеним до природного середовища не був склад засобу, воно все одно впливає на стан мікрофлори. А саме та відповідальна за захист жіночого здоров’я від патогенних бактерій.

Варто забути також і про спринцювання без призначення лікаря. Для багатьох жінок — це черговий засіб від виникаючих «незручностей». Але варто пам’ятати, що здоровий організм здатний самостійно очищатися, і не потрібно йому в цьому заважати.

А от щоденні прокладки стали предметом безперервних спорів не тільки між представницями прекрасної статі, але і між лікарями-гінекологами. Одні вважають їх незамінним запорукою комфорту і свіжості, а інші – джерелом бактерій. Багато лікарів впевнені, що завдяки цьому засобу гігієни в інтимній зоні виникає ідеальне середовище для розмноження мікробів. Але одне точно на 100% – слід вибирати дихаючі «щоденки» без ароматизаторів і стежити за регулярністю їх зміни.

Натхнення: www.likar.info


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button