Наука

Чи справді штучне м’ясо корисніше від справжнього

Багато людей вважають, що рослинне, або штучне, м’ясо екологічніше і в цілому корисніше для здоров’я, ніж справжнє. Насправді це не зовсім так.

Перше, що потрібно сказати щодо штучного (рослинного) м’яса – це те, що цей продукт насправді не є м’ясом. Подібні продукти поділяються на дві категорії: клітинні білки і рослинні білки.

Наприклад, гамбургери і ковбаси рослинного походження виготовляють за допомогою вилучення білка з рослинної їжі. Часто це горох, пшениця, гриби, соя. При цьому для того, щоб такі продукти мали вигляд і смак звичайного м’яса, використовується безліч добавок.

Клітинне м’ясо створюється з клітин тварини, які вирощують в лабораторії.

Але насправді підроблене м’ясо не обов’язково корисніше. В цілому продукти рослинного походження містять більше клітковини і вуглеводів і менше – насичених жирів і калорій, ніж м’ясна їжа. Однак не всі продукти на рослинній основі за кількістю містяться в них поживних речовин однакові.

Наприклад, в рослинних гамбургерах насичених жирів може бути 0,2-8,5 г (на 100 г продукту). Це навіть більше, ніж в котлеті з яловичини.

Також в продуктах рослинного походження багато солі. Так, в фарші на рослинній основі може бути в шість разів більше натрію, ніж в тваринному фарші. Водночас в рослинних ковбасах, навпаки, натрію в середньому на 2/3 менше.

В ході дослідження, в якому брали участь 36 дорослих американців, вчені виявили, що при вживанні більшої кількості продуктів рослинного походження знижується ризик розвитку хвороб серця (внаслідок поліпшення показників рівня холестерину і маси тіла). Але в цілому дослідження в цій галузі ще тільки починають проводитися, тому необхідно провести додаткові випробування, щоб підтвердити цю теорію.

Крім того, велика частина продуктів зі штучним м’ясом належить до ультраперероблених продуктів.

Водночас для навколишнього середовища буде краще, якщо люди стануть їсти більше штучного м’ясо. Представники компанії Beyond Meat відзначають, що при виготовленні такого м’яса використовується на 99% менше води, на 93 % – грунту, а також виробляється на 90% менше викидів парникових газів в порівнянні зі звичними котлетами з яловичини. Однак все ж вплив рослинного м’яса на екологію залишається спірним, особливо якщо врахувати, що ультраперероблені продукти (а до них відноситься і подібне м’ясо) вважаються екологічно нестійкими.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments