Наука

Генетики перетворюють корів у биків за допомогою CRISPR

Генетики з лабораторії Каліфорнійського університету в Девісі намагаються змусити бика, за допомогою технології генного редагування CRISPR, давати тільки чоловіче потомство. Це дозволить американським тваринникам, які розводять м’ясні породи, збільшити виробництво яловичини.

Глава проекту «Boys Only» («Тільки хлопчики») Елісон ван Еїненнаам не перший рік займається генним редагуванням худоби. До числа досягнень відноситься виведення безрогих молочних корів. Тепер вченим вдалося вставити ген SRY в клітини шкіри бика-виробника, щоб він давав або звичайних бичків чоловічої статі, або телят з двома Х-хромасомами, але ген SRY змінює статеві ознаки тварини і збільшує її м’язову масу. Єдина відмінність такого бика від цього в тому, що він безплідний, його статеві залози не виробляють сперматозоїди.

Такі ерзац-бики на 15% більш ефективні, ніж корови, в наборі м’язової маси, що необхідно для виробництва яловичини. Крім того, це дешевше, ніж штучне осіменіння, яке застосовується зараз для отримання чоловічого потомства. Поки зроблено лише перший крок — ген SRY доданий до Х-хромосоми клітин шкіри бика. Для того щоб «штучний» бик народився, треба зробити подібне редагування в ембріоні. А якщо це не спрацює, то клонувати тварину.

Ван Еїненнаам протягом багатьох років бореться за визнання ГМО у всіх формах, бере участь у публічних дебатах, знімається в документальних фільмах, але в основному — консультує фермерів, намагаючись поширити серед них наукові знання. Справа вкрай складна: за всі роки вдалося отримати дозвіл тільки на розведення одного генномодифікованого виду — швидко зростаючого лосося.

У січні 2017 адміністрація колишнього президента США Барака Обами видала указ про те, що тварини, які зазнали генного редагування CRISPR, прирівнюються до нових видів ліків і вимагають складних і дорогих випробувань на безпеку. Компанії намагаються лобіювати скасування цього закону, побоюючись, що першими в цій сфері виявляться Аргентина і Бразилія. Тим не менш, дослідження лабораторії ван Еїненнаам фінансує не приватний фонд, а Міністерство сільського господарства США. З тією умовою, щоб отримані організми були стерильні, тобто не могли почати генетичне зараження, пише MIT Technology Review.

Пекінські вчені повідомили у минулому році про появу перших поросят з генами мишей, отриманих методом генного редагування CRISPR-Cas9. Ген UPC1 дозволив їм посилити процес спалювання жиру, так що м’ясо свиней має бути більш пісним.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button