Всесвіт

Розроблено алгоритм, який пророкує, чи виживе астронавт по дорозі на Марс

Дослідники створили комп’ютерну модель, яка оцінює ризики виникнення захворювань під час тривалих космічних подорожей.

Експерти з космічної медицини з Австралійського національного університету змоделювали вплив космічного перельоту на серцево-судинну систему людини. Комп’ютерна система оцінює чи зможе тіло витримати екстремальні умови.

Умови невагомості і мікрогравітації істотно впливають на роботу людського організму. Дослідники кажуть, що тривалий вплив невагомості може призвести до того, що серце стане ледачим, тому що йому не потрібно докладати стільки зусиль, щоб подолати гравітацію, щоб перекачувати кров по тілу.

На Землі гравітація притягує рідину до нижньої половини нашого тіла, пояснюють вчені. З цим пов’язано, наприклад, те, що у деяких людей ноги починають опухати до кінця дня. Під час космічного перельоту це гравітаційне тяжіння зникає, і рідина зміщується у верхню половину тіла. Через це мозок починає думати, що в тілі накопичується занадто багато рідини.

В результаті ви починаєте часто ходити в туалет, позбавлятися від зайвої рідини, не відчуваючи спраги і менше пити. Це призводить до зневоднення в космосі. Ось чому ви можете побачити в новинах, як астронавти падають в непритомність, коли знову ступають на Землю. Емма Такер, астрофізик і медик з Австралійського національного університету

Схема кровоносної системи людини (зліва), закладена в комп’ютерну модель (праворуч). Яблука показують ділянки, на які впливає зміна гравітації (червоні — зменшення, зелені — збільшення). Зображення: Lex M. van Loon et al., npj Microgravity

У моделі використовується алгоритм, заснований на даних астронавтів, зібраних в ході минулих космічних експедицій. На основі медичних даних конкретної людини система може передбачити, з якими ризиками вона може зіткнутися при перельоті на Марс.

У створеній моделі використовуються дані добре підготовлених астронавтів. У майбутніх роботах дослідники хочуть розширити можливості алгоритму, навчивши його передбачати, що буде з «звичайною» людиною під час космічної подорожі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button