Різне

Чи жили динозаври на території України: Так!

Колись нашою планетою правили велетенські ящери. Ця тема досі цікавить величезну аудиторію. Але зазвичай при розмові про динозаврів на думку спадають екзотичні землі, де знаходили їх скелети. Тож чи існували динозаври на території України? Звичайно так! Але де ж скелети цих ящерів?

Безперечно, шанси знайти повноцінний скелет динозавра в Україні набагато менші, ніж шанси на виграш, які дає віртуальне казино. Проте вони не нульові. Отже, розповідаємо, які динозаври жили на українських землях та де їх шукати.

Велике українське море

Як відомо, динозаври були пануючою групою тварин на Землі в Тріасовому, Юрському та Крейдяному періоді, що разом об’єднані в мезозойську еру. Їх розквіт почався саме в Юрський період, тоді ж, коли рівень води піднявся, а деякі материки – опустилися.

На жаль, для України це означає, що під час розквіту динозаврів на місці наших міст та полів розливалася вода. Так, в Мезозої землі, що пізніше стануть Україною, покривав океан Тетіс, серед якого лише де-не-де виднілися острови. 

У Юрському періоді над водою залишався лише Український кристалічний щит та Донецький кряж – та й ті не повністю. У Крейдовому ще гірше: суходіл існував лише на місці Карпат, Криму та частини Донецького басейну. Це доволі мало для масштабних пошуків. Тож очікувати залишки Т-Рекса у нас, на жаль, безперспективно.

Територіально наземні види динозаврів могли мешкати в Україні на територіях таких областей:

  • Житомирська,
  • Київська,
  • Черкаська,
  • Кіровоградська,
  • Дніпропетровська,
  • Луганська,
  • а також частково на площах нших прилеглих областей.

Також не варто забувати про тогочасні морські види ящерів – плезіозаврів, іхтіозаврів і т.д. Формально, вони не відносяться до динозаврів, адже до останніх зараховуються лише сухопутні види викопних рептилій. Проте українські фанати палеонтології були б не проти, якщо б в наших музеях з’явилися рештки величезної викопної рептилії. Нехай навіть морської.

На жаль, поки що скелетів плезіозаврів в Україні знайдено не було. Це пов’язують одразу з кількома факторами. Відкладення крейдяного періоду дуже сильно піддавалися впливу вітру та води. Вони втрачалися під дією річок та кліматичних змін. Тому мала кількість знахідок динозаврів характерна для всієї Європи. 

Кримська лапа та надії на майбутнє

Цілісних скелетів динозаврів в Україні поки що не виявлено. Часткові рештки були знайдені в Бахчисарайському районі Криму за радянських часів. Найвідоміша з них – задня лапа рябініногадрозавра Вебера.

Проте ці останки одразу після знайдення були вивезені до Санкт-Петербургу та Москви. Де, за свідченнями, навіть особливо не привернули уваги – тобто, суть була виключно в тому, щоб вивезти їх.

Також траплялися повідомлення про знахідки решток динозаврів у Малинському кар’єрі на Київщині – зокрема, зуба. Проте ця інформація так і не була підтверджена ніким з профільних науковців-палеонтологів. 

За словами українського палеонтолога Вадима Яненка, перспективні території для пошуку динозаврів в Україні є. Наприклад, на Черкащині, де вже знаходили невеликі рештки плезіозаврів. А також інших підводних жителів того періоду – амонітів, белемітів, мозазаврів та іхтіозаврів.

Також перспективними з точки зору пошуку динозаврів є родовища бокситових руд. В Україні вони присутні, хоч і в невеликій кількості. Більше того, ці родовища потребують складної розробки. А отже – поки що не були перекопані неспеціалистами.

Тож цілком можна розраховувати, що свого часу саме там ми знайдемо першого динозавра для українських музеїв.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button