Всесвіт

Чумацький Шлях «викидає» від себе зірки

Так, ви правильно прочитали заголовок. Вчені довели, що зірки можуть бути викинуті за межі галактики, хоча раніше вважалося, що вони практично не змінюють своїх орбіт. У ході нового дослідження з’ясувалося, що скупчення наднових можуть стати причиною народження розсіяних, зірок, що обертаються у зовнішніх зоряних ореолах галактик. Зоряне гало галактики тягнеться далеко від найяскравіших областей і містить найстаріші зірки. Зовнішнє гало Чумацького Шляху також містить більшу частину маси галактики. Нове відкриття кидає виклик загальноприйнятим уявленням про те, як формувалися і розвивалися зоряні системи протягом мільярдів років.

Як формуються зірки?

Всередині кожної зірки знаходиться натуральний термоядерний реактор, який синтезує більш важкі елементи з легких елементів. Так з водню утворюється гелій, з гелю – вуглець і т. д. Вчені знають про це, завдяки примарним часткам – нейтрино, які фіксують нейтрино детекторами, встановленими в надрах Землі. Сьогодні ми також знаємо як проходить життя і смерть більшості зірок – чим яскравіше вони світять, тим швидше спалюють ядерне пальне.

Зірки на зразок нашого Сонця живуть близько 10 мільярдів років, але зірки в 10 разів масивніше жовтих карликів згоряють повністю всього за 25 мільйонів років. При цьому зірки набагато менше Сонця повинні жити близько 100 мільярдів років (тільки вдумайтеся в ці цифри), що значно більше, ніж вік нашого Всесвіту. Коли життєвий цикл зірки підходить до кінця, зірки скидають з себе верхній шар речовини – так масивні зірки стають надновими, а не масивні зірки повільно охоплює планетарна туманність.

Однак якою б не була зірка, в кінцевому підсумку від неї залишаються газова хмара і або нейтронна зірка або чорна діра, або щільний невеликий об’єкт – білий карлик. Звичайно, кожна зірка унікальна, але загальний хід життя і еволюції зірок можна простежити за допомогою комп’ютерних моделей.

Центр Чумацького Шляху

За допомогою проєкту «Зворотний зв’язок у реалістичних середовищах 2» (FIRE-2), астрономи хочуть з’ясувати як формувалися зірки в області галактичного гало Чумацького Шляху. Використовуючи «гіперреалістичні» комп’ютерні моделі з проєкту астрономи з Каліфорнійського університету в Ірвіні (UCI) змоделювали зрушення в галактичних обертах, які в іншому випадку вважалися б впорядкованими.

Чумацький Шлях – піщинка в безмежному океані галактичних ниток

FIRE 2 дозволяє астрономам створювати фільми, при перегляді яких здається, що ви спостерігаєте реальну галактику.

Згідно з результатами моделювання, Чумацький Шлях виштовхнув зірки з-за потужних вибухів наднових зірок. Це являє великий інтерес для вчених бо коли вмирають кілька великих зірок, отримана енергія може витіснити газ з галактики, яка, у свою чергу, охолоджується і стає причиною народження нових зірок. Як пишуть автори дослідження, опублікованого в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, розподіл зірок простирається за межі класичного диска галактики.

У минулому астрономи припускали, що галактики формуються протягом тривалого періоду часу. Вважалося, що більш дрібні групи зірок увійдуть в галактику і будуть зруйновані нею. Це могло б відкинути деякі з цих зірок на більш віддалені орбіти. Але дослідники з UCI вважають, що ця так званий «зворотний зв’язок наднових» насправді може бути джерелом до 40% зірок із зовнішнім гало.

Атоми, з яких складаються наші тіла зародилася в ядрах наднових зірок

По мірі обертання центра галактики утворюється міхур, керований зворотним зв’язком з наднової, а на його краю утворюються зірки. Виглядає це ніби зірки викидають з центру. Як пише CNN, дослідники заявили, що існує «неабияка кількість» спостережних даних, які свідчать про те, що зірки формуються саме таким чином.

Гало Чумацького Шляху – це свого роду записи різних періодів існування галактики і за допомогою нового проєкту FIRE-2 дослідники змогли побачити те, що відбувається своїми очима. Коли вибухають наднові зірки, відбувається величезний викид енергії та газу. Саме вони – потоками – виштовхують окремі зірки в гало Чумацького Шляху. Але якщо все дійсно так, то що щодо нашого Сонця? На щастя, хвилюватися не про що – автори дослідження розповіли Eurekalert, що зірки на зразок нашого Сонця навряд чи виявляться серед потоків газу та енергії, оскільки їх ядра повні металу. В небезпеці знаходяться зірки з меншою кількістю металу в ядрі, так що якщо недалеко від такої зірки вибухне наднова, їй буде непереливки.

Кнопка «Наверх»
Закрыть