Наука

Цифрова психотерапія допомогла впоратися із симптомами депресії

Вчені з університету Гельсінкі вивчили ефективність цифрових підходів до лікування депресії і показали, що терапія через смартфон або комп’ютер допомагає впоратися з симптомами депресії, а при віддаленому керівництві спеціаліста не поступається за ефективністю особистої психотерапії.

Вчені: депресія вражає весь організм

Пандемія Covid – 19 серйозно вплинула на психічне здоров’я у всьому світі, і, згідно з прогнозами, до 2030 року депресія стане основною причиною втрачених років життя через хворобу. Однак далеко не всі ті, хто потребують терапії мають доступ до відповідного лікування. Одне з можливих рішень – перехід в цифровий формат, коли терапія проводиться з використанням комп’ютерів або смартфонів. Автори нової роботи перевірили, наскільки цифрові підходи ефективні для лікування депресії і чи можуть вони стати альтернативою особистої психотерапії.

Вчені провели метааналіз 83 досліджень цифрових програм для лікування депресії, опублікованих за останні 30 років. Загалом у них взяли участь 15 530 осіб, серед яких більшість – 80% – дорослі, а жінок було трохи більше, ніж чоловіків – 69,5%. Усі роботи являли собою рандомізовані контрольовані дослідження, тобто учасників випадково розподіляли на контрольну та експериментальну групи. В експериментальній групі люди отримували цифрове інтервенційне лікування, а в контрольній – або ніякої дії, або традиційне лікування або особисту психотерапію. Ступінь симптомів депресії у піддослідних варіювалася від легкої до помірної.

Дослідники виявили, що цифрові втручання допомогли впоратися із симптомами депресії, але ефект був не таким сильним, як у аналогічному метааналізі, присвяченому особистій терапії. Однак у тому випадку, якщо цифрова терапія проходила під безпосереднім керівництвом людини, хоч і віддалено, статистичних відмінностей у ефективності не виявили. При цьому тип пристрою – комп’ютер або смартфон, який використовували для терапії, не мав значення. Порівняти цифрові стратегії з лікарською терапією авторам роботи не вдалося через відсутність відповідних досліджень. Крім того, вчені виявили, що лише близько половини учасників завершували лікування, причому цей показник був удвічі нижчим для досліджень, проведених в умовах, близьких до реальних, у порівнянні з лабораторними експериментами Автори статті вважають, що це може частково пояснювати різницю в ефективності методів, вивчених у різних умовах.

Загалом вчені вважають, що цифрові підходи, особливо під безпосереднім керівництвом спеціаліста, можуть стати важливою частиною терапії під час депресії. Це особливо актуально під час пандемії: з одного боку, вони вплинули на психічне здоров’я багатьох, а з іншого — змушує скоротити особисті контакти, обмежуючи можливості особистої терапії. Стаття з результатами дослідження опублікована у журналі Psychological Bulletin.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button