Всесвіт

Де знаходиться межа Сонячної системи

Апарати «Вояджер-1» і «Вояджер-2» перетнули межі Сонячної системи, а їхні побратими з програми «Піонер» знаходяться дуже близько до неї. Але до якої позначки простягається ця межа, і що знаходиться за нею?

NASA

Що ми маємо на увазі, коли говоримо, що у чогось є край або межа? Деякі речі, такі як стіл або футбольне поле, мають чіткі межі. Інші об’єкти, такі як міста і селища, мають кордони, які не так легко побачити. Важко сказати, де вони закінчуються і починається щось інше. Сонячна система більше схожа на місто, ніж на стіл або футбольне поле.

Можна сказати, що Сонячна система обмежується відстанню, на якій помітні впливи нашої зірки. Під цим впливом можна розуміти вплив сонячного світла, гравітації Сонця або вплив магнітного поля зірки та сонячного вітру. Але який з видів цього впливу можна використовувати для визначення меж зоряної системи?

Перші два варіанти точно не підходять з однієї причини: не дивлячись на те, що яскравість світла і сила гравітаційного тяжіння слабшають з відстанню, вони ніколи не падають до нуля. Чого не скажеш про сонячний вітер. Віддаляючись від Сонця, він спрямовується в міжзоряний простір. Міжзоряне середовище являє собою зовсім не «порожнечу» – вона складається з газу і пилу. Сонячний вітер стикається з цим середовищем і «розчищає» навколо зірки область у вигляді міхура. Цей міхур, який оточує Сонце і Сонячну систему, називається геліосферою.

Вчені вважають, що найближча частина геліосфери знаходиться на відстані в 90 разів більшою, ніж між Землею і Сонцем і в три рази більшою, ніж між Сонцем і Плутоном. Геліосфера складається з декількох частин: межі ударної хвилі ( внутрішня частина кордону), геліопаузою (зовнішня частина кордону) і проміжної частини між ними. Кордон Сонячної системи можна визначити як область, де сонячний вітер сповільнюється і взаємодіє з міжзоряним середовищем – це відбувається в області межі ударної хвилі, якої вже досягли «Вояджери».

За матеріалами NASA.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button