Всесвіт

NASA запрошує волонтерів досліджувати галактики в пошуках темної енергії

Американське космічне агентство запустило громадянський науковий проект з дослідження темної енергії Hobby-Eberly Dark Energy Experiment (hetdex).

Протягом п’яти років спостережень за допомогою 150 спектрографів, встановлених на телескопі Хобі — Еберлі, дослідники планують вивчити більше мільйона галактик, що знаходяться на відстані від 9 до 11 млрд світлових років. Це допоможе виміряти швидкість розширення Всесвіту в різні епохи та дослідити темну енергію. Для класифікації галактик НАСА потрібна допомога волонтерів.

Ілюстрація зміни Всесвіту, прискорене розширення, як вважає стандартна теорія, викликане темною енергією. Зображення: NASA

На телескопі Хобі-Еберлі встановлено 150 спектрографів видимого інтегрального поля з відтворюваними блоками (VIRUS), які аналізують спектральні лінії від далеких галактик. Це лінії в спектрі, що виникає в результаті випромінювання або поглинання світла в малих діапазонах довжин хвиль. Зазвичай їх використовують для ідентифікації атомів або молекул в атмосфері зірок, планет або в хмарах молекулярного газу.

Прилади працюють з 2016 року і збирають дані майже кожну «темну» ніч (коли Місяць не видно і небо чисте) для зйомки. Зміни в спектральних лініях показують червоне зміщення, викликане розширенням Всесвіту. Дослідники проекту HETDEX очищають, збирають та каталогізують дані. Щоночі в результаті такої роботи виявляються тисячі потенційно далеких галактик.

Логотип проекту. Зображення: NASA

Найскладніше визначити, які галактики належать до епохи дослідження (від 9 до 11 млрд світлових років), а які знаходяться ближче до Землі. NASA планує залучити цивільних волонтерів для виявлення сигналів від далеких галактик. Такі галактики (Лаймановські альфа-випромінювачі) відрізняються тим, що яскраво випромінюють в одному діапазоні довжин хвиль. На зображеннях вони проявляються у вигляді відносно тьмяних спалахів або точок.

У Dark Energy Explorers волонтери переглядатимуть зображення далеких галактик та інші дані, щоб допомогти побудувати карту Всесвіту. Готові класифікації зображень будуть використані для машинного навчання та автоматизації вивчення раннього Всесвіту. Дослідники відзначають, що аналіз далеких галактик, каталогізованих користувачами та AI, допоможе розрахувати зміну швидкості розширення Всесвіту, пов’язану з темною енергією.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button