Земля

Деякі ділянки Великої Китайської стіни зводилися не для оборони

Аналіз останків погано збереженої Північної лінії — одного зі стародавніх відгалужень Великої Китайської стіни — показав, що вона була побудована для виконання не оборонних, а митних функцій.

Те, що ми називаємо Великою Китайською стіною, не є єдиним пам’ятником. Стіна довжиною близько 9000 кілометрів (а з усіма відгалуженнями — і більш 20 тисяч кілометрів) складається з окремих ділянок, які споруджувалися й об’єднувалися протягом майже 2000 років. Найтриваліші її ділянки зводилися при династії Мін в спробі захиститися від монгольських набігів. Широкі кам’яні прольоти добре збереглися і сьогодні стали найбільш відомими та улюбленими у туристів.

Однак найдавніші датуються ще III століттям до нашої ери і являли собою невисокі глинобитні конструкції, якими намагалися відгородитися один від одного воюючі царства ще не об’єднаного Китаю. Найпівнічніша з таких ранніх стін простяглася через увесь північний схід нинішніх КНР і Монголії, заходячи на територію сучасної Росії. На відміну від більш південних, вона не розділяє області кочових і осілих народів, степу від ріллі або одну державу від іншої. Досі важко сказати, для чого саме була зведена ця майже 750-кілометрова стіна.

В журналі Antiquity готується до публікації нова стаття ізраїльського археолога Гідеона Шелах–Леві (Gideon Shelach-Lavi) і його колег з Монголії і США, які досліджували Північну лінію за допомогою супутників і безпілотників. Знімки дозволили картувати ділянки древньої стіни і залишки пов’язаних з нею споруд в монгольській провінції (аймаку) Дорнод. Вивчивши отримані знімки, вчені зробили висновок, що найбільш збережені фрагменти глинобитної Північної лінії мають близько метра у висоту і десяти — в ширину.

За розрахунками авторів, в минулому висота її могла досягати двох метрів, причому по північній стороні йшов неглибокий рів, звідки, мабуть, витягувався матеріал для будівництва. Важко уявити, щоб такуа скромна перешкода могла зупинити лютих варварів з півночі, хоча саме з цим пов’язує його місцева традиція, називаючи руїни «Стіною Чингісхана». До того ж радіовуглецевий аналіз дозволив датувати будівництво Північної лінії період між 1000 і 1100 роками, століттям раніше походів жорстокого завойовника.

Вчені звернули увагу на положення стіни — на рівнині між гірськими пасмами — і на розташування залишків пов’язаних з нею споруд. За їх словами, вони знаходяться в місцях, найбільш зручних для переходу, дозволяючи ефективно контролювати рухи кочівників, стад тварин і торгових караванів. Все це може свідчити про те, що призначенням Північної лінії — а можливо, і деяких інших ділянок Великої Китайської стіни — було стримування переміщень людей і худоби для контролю за міграціями та збору мит.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button