Земля

Природа не оговталася від екологічної катастрофи

26 років тому сталася одна з найбільш руйнівних екологічних катастроф на морі – танкер «Ексон Вальдес» компанії «Ексон» сів на риф біля берегів Аляски. У результаті в море потрапило близько 260 000 барелів нафти.

f682209937b3037c07bfc0cab6720ecf

Розмір утвореної плями становив 28000 квадратних кілометрів. Близько 2 тисяч кілометрів берегової лінії було забруднено. У результаті аварії загинули сотні тисяч тварин: від морських видр до білоголових орлів. Нафтою був покритий величезний район в протоці Принца Вільяма (в Аляскінській затоці). Тут також мешкали тюлені, лосось і безліч морських птахів, район аварії був важкодоступним для рятувальників.

Може здатися, що 26 років – це достатній термін для відновлення, проте деякі популяції постраждали сильніше, ніж інші, наприклад, косатки.

Репортер Джей Джей Келлі досліджував довгострокові наслідки краху танкера в новому документальному фільмі «Нейшнл Джеографік». Дві невеликі зграї косаток потрапили в пастку під час розливу – одна з них (резидентні косатки) втратила 14 з 36 членів. Ці косатки харчуються переважно рибою, їх популяція досі не відновилася.

Однак ще гірше ситуація з транзитними косатками, що харчуються морськими тваринами – про них і ведеться розслідування у фільмі. Перед розливом їх налічувалося 22, після нього пропало 9 – вони вважаються загиблими, швидше за все в результаті проковтування або вдихання нафти. Ще 6 зникли безвісти. Тепер цих косаток залишилося 7. Після розливу не було народжене жодне дитинча, 2 залишені самки вийшли з репродуктивного віку. Таким чином, незабаром зграя вимре.

Читайте також: 

Їх вимирання буде означати втрату популяції, яка не тільки володіє власними унікальними генами, а й своєю особливою мовою. Варто відзначити, що кожна популяція косаток володіє своїми харчовими пристрастями, мовою і мисливськими традиціями. Загалом виділяють 2 різновиди: резидентні і транзитні косатки. Резидентні харчуються рибою, а транзитних називають «косатками-бродягами», вони полюють на дельфінів, китів, ластоногих та інших морських тварин. Між цими різновидами протягом як мінімум 100 000 років було відсутнє схрещування.

Транзитна косатка є одним з найрозумніших хижаків, співвідношення ваги мозку до ваги тіла (певне грубе «мірило» інтелекту) приблизно схоже з тим же показником у шимпанзе. Учені поки не визначили, чому ця зграя не змогла відтворити потомство. Можливо, це сталося через соціальну дезорганізацію після катастрофи, можливо також, що справа в тому, що безліч тюленів (це основна їжа цих косаток) загинули після розливу.

Причина може бути і не пов’язана з катастрофою танкера – в жирі косаток були знайдені пестициди ДДТ і ПХБ – промислові хімікати, здатні викликати репродуктивні проблеми, що використовуються в Китаї та ПСА і потрапляють в повітря.

Шокує те, що нафта після розливу все ще не зникла повністю – в цьому Келлі та команда переконалися, коли повантажили шматок тканини, що всмоктує нафту в землю на пляжі. Під скелею вони виявили ракоподібних, що опинилися в пастці, покритих нафтою – неподалік від сотень горбуш, плаваючих неподалік. Хоча місцеві косатки не харчуються ними, в раціон резидентних горбуша входить.

Постраждали від розливу не тільки транзитні косатки – згідно з даними уряду від 2010 року, тільки близько половини всіх популяцій в протоці Принца Вільяма відновилися. Інші види, такі, як тихоокеанська оселедець і тихоокеанський чистик навіть не наблизилися до відновлення до рівня, що передував розливу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button