Наука

Дельфіни виявилися здатні контролювати своє серцебиття

Дельфіни можуть уповільнювати своє серцебиття перед зануренням, причому роблять це «свідомо», в залежності від того, наскільки довгим і глибоким планується занурення.

Photo by Louan Garc?a on Unsplash

Команда вчених під керівництвом Андреаса Фальман (Andreas Fahlman) з іспанського Фонду океанографії проводила експерименти з трьома звичайними пляшконосими дельфінами- афалінами, які містяться в неволі. Тварин заздалегідь навчили затримувати дихання: в залежності від команди людини вони переставали дихати на короткий (для себе) час, або на довгий, або ж на довільний проміжок – на свій вибір. Подавши команду, автори відстежували їх дихання і серцебиття.

Виявилося, що безпосередньо перед тим, як дельфіни зупиняли подих, або разом з самою зупинкою, їх серцебиття сповільнювалося. Більш того, уповільнення ритму відбувалося швидше і сильніше, коли дельфіни готувалися до довгої затримки повітря. «Дельфіни можуть варіювати частоту серцевих скорочень так само як ми з вами можемо контролювати своє дихання, – міркує Андреас Фальман. – Це і дозволяє довше зберігати кисень, і знижує багато подій, пов’язаних із зануренням ризики, такі як розвиток декомпресії ».

Самець з прикріпленими датчиками ЕКГ / © Mirage, Siegfried and Roy’s Secret Garden and Dolphin Habitat

Подробиці роботи наводяться в статті, опублікованій в журналі Frontiers in Physiology. Сам Фальман додає, що в останні роки декомпресія і схожі проблеми виявляють у тих дельфінів, що живуть на волі із загрозливою частотою. Їх пов’язують з господарською діяльністю людини, яка заповнює Світовий океан «акустичним сміттям». Можливо, цей вічний і гучний (для них) шум порушує саме здатність дельфінів «планувати» свої занурення і заздалегідь сповільнювати серцевий ритм.

Варто згадати, що афаліни часто служать об’єктом наукового інтересу, особливо для досліджень поведінки, свідомості та інтелекту. Ці дивовижні тварини здатні не тільки впізнати себе в дзеркалі раніше, ніж це можуть робити люди, але і обмінюються знаннями один з одним, навчаючись новим навичкам у товаришів, і навіть люблять мультфільми про Губку Боба.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button