Земля

Найпотужніші водоспади нашої планети заховані в океанах

Найбільші «водоспади» на нашій планеті знаходиться не на суші, а в океані – поруч з Ісландією.

Jonatan Pie / Unsplash

Вважається, що водоспад Вікторія – найбільший на Землі (ширина 2 км), а водоспад Анхель – найвищий (979 м). Але це на суші. В океані є не менше великі «водоспади». Вони оточені водою і знаходяться глибоко під поверхнею моря. Наприклад, «водоспад», розташований між Ісландією та Шотландією, біля Фарерських островів, – один з найпотужніших у своєму роді.

Там, де Норвезьке море з’єднується з Північним Атлантичним океаном, є вузька і неймовірно глибока протока, через яку безперервним потоком течуть води. Вони настільки холодні і у них така висока щільність, що потік стрімко падає у підводну ущелину.

Ця «важка річка» перетинає одну з найглибших частин хребта Гренландія-Шотландія і створює масивний підводний каскад. По суті, вода падає в Атлантику з висоти 840 метрів.

Найпотужніші водоспади нашої планети заховані в океанах
Knud Simonsen

В ході нових досліджень з’ясувалося, що велика частина води, яка живить «водоспад» біля Фарерських островів, приходить зі Східно-Ісландського течії. У сусідній паралельній протоці між Ісландією і Гренландією теж сховався гігантський «водоспад», який в чотири рази більше водоспаду Анхель (близько чотирьох кілометрів). Коли його холодні води зустрічаються з водами, які пройшли повз Фарерські острови на іншій стороні Ісландії, два потоки утворюють потужну течію, що мчить в Атлантику.

Ці два «водоспади» – ключові артерії, які відіграють важливу роль в циркуляції океану. Вони несуть холодні води на південь, а назад, по іншому, не такому глибокому шляху, на північ приходить тепла вода. Цей обмін – основний регулятор глобальної кліматичної системи.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button