Земля

Десятиліття 2011-2020 стало найспекотнішим за історію спостережень

Період з 2011 по 2020 рік ознаменувався безпрецедентними темпами танення моря і крижаного покриву, підвищенням рівня моря і збільшенням концентрації вуглекислого газу в атмосфері. За цей час середня температура повітря була на 1,1 градуса Цельсія вище, ніж в доіндустріальну епоху, що зробило це десятиліття найспекотнішим за всю історію спостережень. Ці дані є частиною звіту Всесвітньої Метеорологічної Організації (ВМО).

Global Carbon Project; WMO.

ВМО регулярно публікує звіти та бюлетені щодо зміни клімату. Ці документи варіюються від щорічних або десятирічних оглядів клімату до більш цілеспрямованого аналізу ключових показників, таких як концентрації парникових газів або екстремальні погодні явища. Дані для цих звітів надходять від глобальної служби спостереження за атмосферою ВМО та численних метеорологічних та гідрологічних станцій по всьому світу.

Звіт ВМО, що охоплює період 2011-2020 років, виявив значні кліматичні тенденції. Середня концентрація вуглекислого газу в атмосфері зросла приблизно на 22 частини на мільйон (ppm) порівняно з попереднім десятиліттям, досягнувши 402 частин на мільйон. Глобальне підвищення рівня моря прискорилося, в середньому збільшуючись на 4,5±0,6 міліметра на рік порівняно з 2,9±0,5 міліметра в попередньому десятилітті. Середня температура повітря була на 1,10±0,12 градуса за Цельсієм вище доіндустріального рівня, що підтверджує, що це десятиліття стало найтеплішим за всю історію спостережень.

Протягом десятиліття також спостерігалося прискорене танення льодів. Середня мінімальна площа морського льоду в Арктиці склала 4,37 мільйона квадратних кілометрів, що на 30% нижче середнього показника за період 1981-2010 років. Крижані покриви в Гренландії та Антарктиді також швидко тануть: Гренландія втрачає в середньому 251 мільярд тонн льоду на рік, а Антарктида – 143 мільярди тонн. Ці показники були на 38% вищими, ніж у попередньому десятилітті. Цікаво, що в доповіді наголошується, що озонова діра над Антарктидою стала менше, ніж за два попередні десятиліття.

Нещодавно ВМО опублікувала попередній звіт про стан клімату в 2023 році. Згідно з цим звітом, 2023 рік обіцяє стати найгарячішим за всю історію, з шістьма місяцями поспіль рекордно високих температур на суші і на морі і виключно низькою протяжністю антарктичного льоду.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button