Земля

Єгиптяни змішували коктейлі з крові, грудного молока і галюциногенів (фото)

Вчені розповіли про дивні ритуали, які проводили шанувальники божественного карлика Біса.

Давньоєгипетський Біс був добрим божеством, хоча і виглядав як злісний карлик / ©wikipedia.org

Група вчених з Італії та США провела аналіз залишків вмісту давньоєгипетської вази з колекції Музею мистецтв Тампи у Флориді (США). Це посудина віком 2200 років, тобто належить до епохи Птолемеїв.

Об’єкт для дослідження вибрали невипадково: ваза виконана у формі голови одного з найзагадковіших божеств Стародавнього Єгипту — Біса. Результати дослідження викладені в статті, що проходить зараз рецензування в науковому журналі. З її текстом можна ознайомитися на сайті препринтів Research Square.

Посудина епохи Птолемеїв, вміст якої став предметом дослідження / ©Davide Tanasi et al.

Дослідники давньоєгипетської міфології досі сперечаються з приводу як божественного походження, так і суспільних функцій Біса (він же Бєс або Бесу). Навіть не цілком зрозуміло, єгипетське це божество або його культ прийшов з інших місць.

Загадка Біса пов’язана з тим, що немає (і, швидше за все, не було) жодного присвяченого йому храму або святилища. Але при цьому є маса його зображень. На відміну від звичних нам давньоєгипетських богів, яких представляли в образах високих струнких людей, Біс — карлик, причому досить потворний.

Але цей дрібний виродок не був злим божеством. Навпаки, він охороняв людей (особливо дітей і матерів) від злих духів. У міфології він присутній як союзник інших богів в їх добрих справах, а також як захисник верховного бога Гора в пору його дитинства.

Біс був свого роду персональним захисником кожної людини. Археологи знайшли амулети, посуд, предмети побуту із зображеннями цього карлика. Його не найпривабливіше обличчя вирізали на посудинах з косметичними маслами і фарбами. Мабуть, жіночу красу він теж захищав, незважаючи на власну зовнішність.

При цьому на великих барельєфах він присутній лише як охоронець юного Гора або супутник інших богів — тобто абсолютно не ясні деталі обрядів, пов’язаних з ним.

Єгиптологи вважають, що розквіт культу Біса відноситься до епохи Нового царства Стародавнього Єгипту (1550-1069 роки до нашої ери). Судячи з датування вази з колекції Музею мистецтв Тампи, в елліністичному Єгипті карлика-захисника теж шанували.

Автори роботи припустили, що єгиптяни використовували посуд із зображенням Біса для проведення присвячених йому ритуалів — можливо, не масових, а в домашньому колі. І якщо з посудини пили, то склад напою дуже важливий.

Використовуючи різні високотехнологічні методи для ідентифікації суміші інгредієнтів в залишках, дослідники визначили інгредієнти, з яких шанувальники Біса змішали свій коктейль. За смакові якості, очевидно, відповідали мед і фруктові соки.

Ключовим інгредієнтом же стародавнього зілля було психоактивна (галюциногенна) рослина гармала звичайна (Peganum harmala), яку часто називають сирійської рутою. “Насіння цієї рослини виробляють велику кількість алкалоїдів, які викликають бачення, схожі на сон», — сказано в роботі.

Зразок суміші з посудини / ©Davide Tanasi et al.

Але сирійська рута – не єдиний галюциноген у складі таємничого напою. Ще в нього входив нільський блакитний лотос (Nimphaea nouchali var. Caerulea) – рослина, яку в Єгипті вважали священною і часто використовували в різних ритуалах. У ньому також містяться алкалоїди.

Крім галюциногенів, в суміш входили людські рідини. Хімічний аналіз показав, що вони включали кров, грудне молоко, слину та те, що, на думку дослідників, були вагінальними виділеннями.

Автори дослідження приходять до висновку, що такий напій навряд чи могли вживати під час домашніх ритуалів. Швидше за все, існувало якесь співтовариство шанувальників Біса, які в своїх містеріях і вживали коктейлі з настільки дивними інгредієнтами.

“Ці результати сприяють нашому розумінню стародавніх систем вірувань, культурних практик і використання природних ресурсів, що в підсумку розширює наші знання про минулі суспільства і їх зв’язку зі світом природи», — підсумували вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button