Земля

Доісторичні гігантські лососі ходили на нерест річками Каліфорнії

Близько 10 мільйонів років тому у прибережних водах Тихого океану хлюпалися гігантські лососі, що досягали трьох метрів завдовжки і важили до 170 кілограмів. Рот їх був наповнений гострими та довгими трисантиметровими зубами. Саме ці зуби допомогли каліфорнійським палеонтологам дізнатися, чим жили ці риби.

Швидше за все, довгі зуби служили фільтром. Доісторичний лосось, як і його сучасні родичі, харчувався планктоном. Але в час шлюбного періоду зуби знаходили нове застосування — для боїв самців і для демонстрації переваги.

Щоб з’ясувати, яку роль грали голкоподібні зуби гігантських лососів у їхньому житті, Джулія Санкі (Julia Sankey) вивчила 51 викопну щелепу. Останки лососів знаходили і в місцях, де мільйони років тому текли річки, і на дні древніх морів і океанів. Зуби лососів, що жили в прісній воді, були набагато довшими, ніж зуби солоноводних риб. У той час зуби лососів, знайдених на морському дні, виглядали так, ніби рідше використовувалися для укусів. Санкі робить висновок: гігантські лососі відрощували великі зуби до нересту, і в гирла річок заходили вже з більш довгими зубами.

Це спостереження підтвердило гіпотезу про те, що доісторичні лососі, як і сучасні лососеві риби, перед початком нересту зазнавали значних фізіологічних змін. Вони вільно плавали по морях і океанах, харчуючись планктоном, а потім збільшувалися в розмірі, відрощували довгі зуби і йшли на нерест вгору за течією річок. Можна уявити, як триметрові блискучі тіла вистрибували з каліфорнійських річок і потрапляли в пащі печерних ведмедів. Самці, що вижили в тяжкій подорожі вгору по ріці, вступали в криваві битви за самок, кусаючи один одного або просто демонструючи оскал.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button