Земля

Крихітна істота витримує величезні навантаження

На нашій планеті живе унікальна крихітна істота: маючи довжину тіла 13-15 см і вагу до 110 г, вона здатна витримати навантаження, що перевищує її масу в 1000 разів! Тобто, якщо дорослий чоловік середньої вгодованості встане на спинку цій дитині, то вона залишиться живою. Мова йде про угандську білозубку-броненоску, звірка зі сімейства землерийок, яка живе в болотистих лісах екваторіальної Африки. Жителі долини Конго землерийкам приписують магічну силу завдяки здатності витримувати величезні навантаження. Згідно забобонам, щоб стати невразливим, достатньо мати при собі шкірку або яку-небудь частину тіла тварини.

Причина небувалої могутності крихітного силача криється в будові скелета – подібної складної анатомії немає ні у одного дрібного хребетного ссавця. Хребет білозубки-броненоски становить 4% від загальної маси тіла тварини, тоді як у інших він не перевищує 0,5-1,6 %. Крім того, всі хребці крихти-силача складаються не тільки з бічних відростків, але і нижніх (вентральних) і верхніх (дорсальних). Поперековий відділ теж відрізняється – він має 11 хребців, а не 5, як у більшості хребетних. Подібна будова надає спині найбільшу ступінь рухливості, що, в свою чергу, дає перевагу при поступальному русі. Саме анатомічна особливість дозволяє білозубці витримувати гігантське навантаження на тіло.

Крошечное существо выдерживает огромные нагрузки

Угандську білозубку-броненоску біологи відкрили в 1910 році, хоча до цих пір образ її життя до кінця не вивчений. А зовсім недавно, в 2013 році, вчені виявили споріднений вид — білозубки Тора (названа в честь бога Тора), яка також володіє специфічною будовою скелета, що дозволяє звірові витримувати навантаження, які значно перевищують власну вагу. «Стара» і «нова» білозубка доводяться одна одній еволюційно близькими родичами: їх шляхи розійшлися близько 4 млн років тому. Спина у Тори слабкіша, ніж у родички, хоча у винятковій міцності її хребта сумніватися не доводиться.

Кнопка «Наверх»