Земля

Дослідження показало, як діє природний блокувальник землетрусів

Вчені виявили природні «ворота» землетрусів. Вони «зупиняють» катаклізми й не дають їм піднятися до магнітуди 8 і вище.

Вчені під час збору даних / © Джеймі Ховарт

Дослідники вивчали Альпійський розлам Нової Зеландії, де в найближчі 50 років може статися руйнівний землетрус. Імовірність катастрофи – близько 75 відсотків. Модель показала, що у нього з ймовірністю в 82 відсотки буде магнітуда вище 8. Подробиці роботи опубліковані в журналі Nature Geoscience.

Дослідження об’єднало два підходи до вивчення землетрусів. Це свідчення про минулі катаклізми, зібрані геологами, і комп’ютерне моделювання, проведене геофізиками. Датування відкладень, зібраних в шести місцях уздовж Альпійського розлому, допомогли визначити масштаби останніх 20 значних землетрусів за останні чотири тисячі років.

Це один з найбільш докладних записів такого роду. Завдяки їй вченим вдалося порівняти дані з даними комп’ютерної моделі, яка охоплює останні сто тисяч років. Далі вони побудували нову модель, що враховує геометрію розлому. Вона показала, що розломи можуть виступати умовними бар’єрами для сильних землетрусів: вони «пропускають» одні катаклізми, але не дають розростися іншим. Також з’ясувалося, що землетруси магнітудою 6-7 здатні перервати ланцюжок сильніших катастроф змінюючи роботу «воріт».

«Так звані ворота працюють, так само як пропускний пункт на односмуговому проїзді. Іноді ви під’їжджаєте і отримуєте зелене світло, а іноді – червоне, поки умови проїзду не зміняться », – пояснив геолог Ніколас Барт.

Сейсмічні «ворота» – важлива область досліджень. Зараз вчені планують роботи у перевалу Кахон поблизу Сан-Бернардіно, Каліфорнія, де взаємодія розломів Сан-Андреас і Сан-Хасінто може змінити роботу «воріт» і викликати більш руйнівні землетруси.

«Ми підійшли до моменту, коли дані і моделі досить деталізовані, щоб почати прогнозувати характер землетрусів. Не тільки наскільки ймовірно землетрус, але і наскільки воно велике і наскільки широко пошириться. Це допоможе нам краще готуватися до катастроф », – підсумував Барт.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button