Земля

Сині кити пристосувалися спілкуватися у бурхливому океані

Інфразвукові пісні синіх китів здатні поширюватися по воді на сотні, а можливо, і тисячі кілометрів, дозволяючи спілкуватися на величезній відстані.

Однак сучасне судноплавство і інша людська діяльність наповнюють море новими і новими акустичними коливаннями, які переривають нормальний зв’язок між китами. Однак близько 20 років тому частота сигналів, якими обмінюються сині кити, знизилася. Зміни були помічені і в звучанні сигналів вусатих китів на півночі Атлантики. Причини цього були незрозумілі, і лише нещодавно Роберту Дзіяку (Robert Dziak) і його колегам з американського Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) вдалося зв’язати те, що відбувається – знову – з впливом людини.

У статті, опублікованій в журналі Scientific Reports, вони пояснюють зміни китових пісень адаптацією до комунікацій в сильно «зашумленому» океані. Прийнято вважати, що генерація акустичних коливань відбувається у верхніх дихальних шляхах китів, тому тон їх цілком визначається розмірами тварини: чим воно більше, тим нижче звучить «голос» кита. Однак проведене вченими моделювання показало, що за рахунок одних тільки дихальних шляхів потрібного звучання, відповідного записам пісень китів, не домогтися.

«Лише продуваючи повітря крізь відкриваючі і закриваючі голосові зв’язки, ми можемо створювати звук змінних частот в середній частині, а також видаляти зайві гармоніки», – говорить Роберт Дзіяк. Інакше кажучи, кити повинні вміти керувати швидкістю продування повітря крізь голосові зв’язки, і тим самим контролювати звучання свого голосу. Все це, на думку вчених, вказує на те, що зміни частоти, які спостерігаються в останні роки, відбулися непросто так: «Вони вибирають, зробити голос вище або нижче, у відповідь на якийсь зовнішній стимул», – розмірковує Роберт Дзіяк. Таким стимулом може виступати шумове забруднення Світового океану, в якому низькочастотні коливання поки не занадто «перебиваються» корабельними гвинтами.

Втім, автори дають і інший, більш оптимістичне, пояснення, пов’язане із зростанням чисельності синіх китів. В результаті серйозних заходів, вжитих світовим співтовариством, і заборони полювання на цих гігантів їх популяція в останні десятиліття росте повільно – не настільки швидко, щоб взагалі виключити їх зі списків «Червоної книги», але все-таки помітно. У цьому разі можливо, що ми просто стали зустрічати більше низьких голосів великих тварин, хоча саме звучання залишилося колишнім.

Кнопка «Наверх»
Закрыть