Земля

Наднові взяли участь у створенні скла на Землі

Міжнародна група астрономів виявила в речовині, що залишилася після двох спалахів наднових молекули діоксиду кремнію — основного компонента скла. Стаття вчених опублікована в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Наднові (типу II, Ib, Ic) являють собою заключний етап еволюції зірок головної послідовності, які в кілька разів масивніше Сонця. При цьому відбувається вибух з виділенням колосальної кількості енергії, у тому числі світловий. У навколишнє середовище викидаються атоми важче азоту, що виникли як продукти нуклеосинтеза при спокійному горінні зірки і під час катастрофічного колапсу її ядра. Так формуються дифузні міжзоряні хмари, збагачені хімічними елементами.

Вчені спостерігали за залишками наднових Кассіопея A і G54.1+0.3, які нагадують за структурою Крабовидну туманність, за допомогою космічних телескопів Spitzer, Гершель і інших інструментів. Кассіопея А віддалена від Землі на 11 тисяч світлових років, а G54.1+0.3 — на 20 тисяч світлових років. Спостереження проводилися в інфрачервоній і субміліметровій області спектра. У ході дослідження були виявлені пилові хмари, які утворили речовини, викинуті при вибухах зірок.

Дослідники виявили ознаки присутності в пилових хмарах гранул карбіду кремнію (SiC), поліциклічних ароматичних вуглеводнів, а також діоксиду кремнію (SiO2), металосилікату магнію (MgSiO3) і форстерита (Mg2SiO4). Діоксид кремнію був виявлений завдяки наявності спектральної лінії, що відповідає довжині хвилі 21 мікрометр.

За словами вчених, результати дослідження показують, що наднові внесли значний внесок у поширення діоксиду кремнію по всьому Всесвіту. При цьому з кремнезему (у вигляді кварцу і силікатів) складається близько 60 відсотків літосфери Землі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button