Наука

Дослідники знайшли у африканців ген, який уповільнює розвиток ВІЛ

Генетики пояснили, чому у деяких людей африканського походження вірусне навантаження при ВІЛ нижче, а захворювання прогресує повільніше.

Image by diana.grytsku on Freepik

Міжнародна група дослідників виявила генетичну варіацію, яка уповільнює реплікацію ВІЛ в клітинах організму деяких людей. Відкриття пояснює причину низького вірусного навантаження і ризику передачі вірусу, а також уповільнене прогресування хвороби у цих людей. Ген можна буде використовувати для розробки нової терапії від ВІЛ.

Генетики проаналізували ДНК майже 4 тис. чоловік африканського походження, які живуть з ВІЛ-1, найбільш поширеним типом вірусу. Вони виявили на хромосомі 1 ген CHD1L, який корелює зі зниженим вірусним навантаженням у носіїв цього варіанту. За оцінкою, у 4 – 13% людей африканського походження є ця модифікація гена.

Раніше було показано, що CHD1L грає роль у відновленні пошкодженої ДНК. Щоб вивчити, чому він впливає на зниження вірусного навантаження, дослідники створили за допомогою стовбурових клітини, які може інфікувати ВІЛ. У деяких з них дослідники відключали CHD1L, в інших — його активність штучно знижувалася.

Аналіз показав, що в імунних клітинах макрофагах, в яких CHD1L вимкнений, ВІЛ краще реплікується. При цьому в інших захисних компонентах, Т-клітинах, генетична зміна не впливала на роботу вірусу. Це дивно, відзначають вчені, оскільки велика частина реплікації ВІЛ відбувається саме в цих клітинах.

Хоча ми ще не знаємо, як він (ген) це робить, кожен раз, коли ми виявляємо щось нове про контроль над ВІЛ, ми дізнаємося щось нове про вірус і про клітини. Зв’язок між реплікацією ВІЛ в макрофагах і вірусним навантаженням особливо цікава і несподівана, – говорить Гаррієт Грум, співавтор дослідження

ВІЛ залишається серйозною загрозою для глобального охорони здоров’я. За даними ВООЗ на кінець 2022 року, у всьому світі близько 39 млн. людей живе з ВІЛ і з кожним роком їх кількість збільшується. Відкриття вперше за 25 років нового генетичного варіанту, який пов’язаний зі зниженим ризиком розвитку ВІЛ-інфекцією, відкриває можливість для створення нових підходів до лікування людей, що живуть з ВІЛ.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button