Земля

Дослідники підтвердили, що соціальні ссавці живуть довше одинаків

Проаналізувавши соціальну структуру і тривалість життя майже тисячі видів ссавців, китайські дослідники зробили однозначний висновок: соціально активні тварини живуть довше одинаків. Дослідження опубліковано в журналі Nature Communications.

Image by Michael Siebert from Pixabay

Серед ссавців є види з найрізноманітнішою соціальною організацією – від завзятих одинаків, що зустрічаються з родичами тільки заради спарювання, до моногамних видів, що підтримують відносини з постійним партнером протягом багатьох сезонів, і тварин, що ведуть груповий спосіб життя. Не менш широко варіюється максимальна тривалість життя: дрібні гризуни і комахоїдні начебто землерийок живуть максимум близько двох років, тоді як термін життя гренландського кита може досягати 200 років.

Раніше вчені з’ясували, що сильні соціальні зв’язки можуть продовжувати термін життя навіть всередині одного виду: самки ведмежих бабуїнів, які підтримували стабільні і міцні відносини з родичами, жили довше одноплемінниць, чиї зв’язки були слабкіше і безладніше. Однак молекулярні механізми, що лежать в основі еволюційних взаємозв’язків між соціальністю та довголіттям у ссавців, вже давно незрозумілі.

Проаналізувавши дані по 974 видам ссавців, дослідники із Зоологічного інституту Китайської академії наук (КНР) розділили їх на три групи за способом життя — одиночному, парному або груповому, — після чого порівняли тривалість життя у видів з різних груп.

Виявилося, навіть тварини одного розміру, але які ведуть різний спосіб життя, помітно розрізняються за тривалістю життя, а одинаки живуть помітно менше тих, хто проводить багато часу в компанії родичів.

Також дослідники провели транскриптомний аналіз для 94 видів ссавців і визначили понад 30 генів, гормонів і шляхів, які пов’язують довголіття з соціальністю, при цьому більше половини з них еволюціонували паралельно, перебуваючи під тиском однакового відбору. Оскільки ряд генів був пов’язаний з роботою імунної системи, дослідження підтверджує раніше передбачуваний зв’язок імунітету з довголіттям.

Результати роботи доводять молекулярну зв’язок між соціальністю (і, більш того, наявністю міцних соціальних зв’язків) і довголіттям у різноманітних видів ссавців — від крихітних землерийок до гігантських китів і нас, людей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button